- to tytuł projektu realizowanego przez Zespół Szkół w Pasłęku i Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W projekcie bierze udział 24 uczniów z Zespołu Szkół w Pasłęku oraz 26 osób w wieku 45+ z Miasta i Gminy Pasłęk. Celem projektu jest wzrost aktywności społecznej i zawodowej mieszkańców Miasta i Gminy Pasłęk.

W ramach projektu odbyły się zajęcia aktywizacji społeczno-zawodowej dotyczące ubezpieczeń społecznych, które poprowadził przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej Hestia, zajęcia z ekonomii społecznej na temat zakładania spółdzielni socjalnych, zajęcia z wizażu oraz zajęcia z psychologiem. Każdy uczestnik projektu miał możliwość spotkania z doradcą zawodowym i ze specjalistą ds. rozwoju zawodowego. W ramach spotkania opracowany został dla każdego uczestnika indywidualny plan rozwoju zawodowego. Odbyły się ponadto indywidualne rozmowy z psychologiem oraz z wizażystą dotyczące właściwego kształtowania wizerunku zewnętrznego. Przed uczestnikami jeszcze zajęcia dotyczące zasad zdrowego odżywiania się, zajęcia ekonomiczno-informatyczne, mała przedsiębiorczość oraz z języka angielskiego. Uczniowie mają możliwość spędzania wolnego czasu na Sali sportowej uczestnicząc w zajęciach rekreacyjno-sportowych.

Wszyscy uczestnicy projektu ukończyli kurs obsługi kasy fiskalnej i minimum sanitarnego. Ponadto 12 BO ukończyło kurs kelner-barman a 37 ukończyło kurs prawa jazdy kat. B. W ramach środków EFS kursantom opłacony został egzamin państwowy oraz 2 egzaminy poprawkowe. Do chwili obecnej prawo jazdy otrzymało 4 kursantów.

29 września odbyło się spotkanie z przedstawicielem rynku pracy , Kierownik PUP Panią L. Prończyk nt „Problemów rynku pracy na terenie MiG Pasłęk. 29 listopada 2010r. uczestnicy mieli możliwość wysłuchania prezentacji p. J. Kulpińskiego na temat funkcjonowania firmy HOLLAS oraz wymagań pracodawcy w stosunku do pracownika.

21 czerwca 2010 odbył się wyjazd do EURES do Olsztyna, gdzie uczestnicy projektu wysłuchali prezentacji doradcy EURES o aktualnych wydarzeniach EURES w kraju, o stronach internetowych, o zagranicznych ofertach pracy. W dniu 13 października 2010 odbył się wyjazd do Warszawy na Targi Pracy i Przedsiębiorczości. Ponadto uczestnicy zwiedzili Zamek Królewski oraz wystawę „Dama z gronostajem”. W trakcie wyjazdu zapewniony był poczęstunek śniadanie, obiad i pizza).

Uczestnicy rozpoczęli również indywidualne spotkania psychologiczno-pedagogiczne oraz zajęcia zawodowe. Każdy z uczestników ma możliwość skorzystania z konsultacji z wizażystą. Młodzież szkolna uczestniczy w pracach Klubu Wolontariatu. W ramach pracy Klubu odbyły się akcje „I Ty możesz zostać Św. Mikołajem” oraz „Zbiórka karmy”. Zorganizowano spotkanie dla młodzieży z prezesem Schroniska Zwierząt p. B. Zarudzką nt. „Wolontariusz ,człowiek z duszą.”

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Priorytet: VII. Promocja Integracji Społecznej
Działanie: 7.2. Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej
Poddziałanie: 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Zadbaj o swoje kwalifikacje