Znajdźmy wspólny język to hasło tegorocznej V ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, która odbyła się 4 października w Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym.

Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia instalacji przygotowanych przez uczniów ze specjalizacji realizacje intermedialne. Te wieloelementowe artystyczne produkcje stały się pretekstem do dyskusji na tematy związane z komunikacją międzyludzką oraz ogromną jej rolą w życiu człowieka. Na zakończenie tej części programu wszyscy uczestnicy Nocy Bibliotek stworzyli performance - wieżę z książek, która stała się symbolem pojednawczego dialogu.

Kolejnym punktem programu było wspólne obejrzenie filmu, a po jego emisji, uczniowie wcielili się w rolę detektywów i próbowali rozszyfrować tajemnicze hasło GHG. Śledczy, łącząc tropy, doszli po nitce do kłębka. Ustalili, że Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Dzięki grom skojarzeniowym, zagadkom matematycznym, logicznym, graficznym i słownym uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek z życia tego polskiego pisarza.

Czas zaplanowany na Noc Bibliotek minął bardzo szybko. Uczniowie z niechęcią wracali do domu, obiecując, że w następnym roku z wielką przyjemnością kolejny raz wezmą udział w tym wydarzeniu.