erasmus

„Otwarci Na Wiedzę – Otwarci Na Europę” to projekt realizowany w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku w latach 2016-2018 w zakresie programu Erasmus Plus Akcja 1: Mobilność Edukacyjna. W ramach tego projektu aż 25 uczniów ZSEiT w Pasłęku odbyło dwutygodniowe praktyki zawodowe w Rimini, we Włoszech.

Pierwsza tura projektu realizowana była w ubiegłym roku szkolnym i stażem zagranicznym objęła 13 uczniów. W tym roku na praktyki zawodowe do Rimini wyjechało 12 uczniów z klasy II i III technikum kształcącego w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych i z klasy III kucharz. Młodzież odbywała praktyki na stanowisku „cook assistant” i kelner we włoskich zakładach gastronomicznych i restauracjach hotelowych w Rimini.

Praktykanci mieli możliwość poznania surowców, z którymi na co dzień nie pracują, np.: ośmiornice, kalmary, krewetki, karczochy czy fenkuł. Poznali tradycyjne dania włoskie oraz przygotowywali pyszne desery. Uczniowie pracujący jako kelnerzy obsługiwali gości restauracji i dzięki temu zdobyli większe doświadczenie zawodowe, udoskonalili swoje umiejętności językowe i interpersonalne. W wolnym czasie cieszyli się piękną plażą nad Adriatykiem, zwiedzili Rimini oraz San Marino.

8 czerwca podczas spotkania podsumowującego zostały wręczone uczniom certyfikaty potwierdzające odbycie stażu. Uczniowie przybliżyli wrażenia z pobytu na praktykach poprzez prezentację mulitimedialną. Przedstawiono na niej wszystkie restauracje oraz zadania, które wykonywali. Przygotowany przez uczniów włoski poczęstunek potwierdził zdobyte przez nich umiejętności .

Wszyscy uczestnicy projektu „Otwarci Na Wiedzę – Otwarci Na Europę” w ramach programu Erasmus Plus zgodnie twierdzili, że udział w projekcie pozwolił im zdobyć bezcenne doświadczenie, które na pewno będą mogli wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej. Niektórzy uczestnicy otrzymali poważne propozycje pracy na wakacje we włoskich zakładach gastronomicznych. Udział w projekcie był też świetną okazją do podniesienia kompetencji językowych, poznania kultury i obyczajów Włoch oraz skosztowania smaków śródziemnomorskiej kuchni.

I to już koniec II tury projektu Erasmus Plus, ale jednak nie koniec… ponieważ już w przyszłym roku szkolnym rozpoczyna się realizacja nowego projektu. Teraz czeka na uczniów ZSEiT w Pasłęku hiszpańska Malaga.

Wioletta Wierzbicka