Miło nam zakomunikować, że znamy już nazwiska pierwszej grupy uczestników projektu pt. „AKTYWNI ZAWODOWO W EUROPIE” realizowanego przez Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku, w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Czas trwania projektu to dwa kolejne lata.

Zainteresowanie udziałem w przedsięwzięciu przerosło oczekiwania organizatorów, a więc walka o miejsca była bardzo zacięta. Główne kryterium rekrutacji to właściwy stosunek do obowiązków szkolnych, a więc pod uwagę brano ocenę z zachowania, średnią ocen z przedmiotów zawodowych, języków obcych oraz zaangażowanie społeczne za ubiegły rok szkolny.

W wyniku rekrutacji komisja wybrała piętnaścioro uczniów kształcących się w zawodach technik przetwórstwa mleczarskiego oraz technik agrobiznesu, którzy wyjadą na dwutygodniowe praktyki do Rimini we Włoszech, w maju 2018 roku.

Przed wybrańcami już niedługo pierwszy etap projektu, tj. spotkania z doradcą zawodowym, trening personalny, zajęcia językowe z języka włoskiego oraz przygotowania kulturowego. Najważniejszym jednak celem jest pobyt i praktyki we Włoszech, gdzie uczniowie będę mieli okazję doskonalić warsztat pracy, zdobyć doświadczenie podnoszące ich atrakcyjność na rynku pracy. Nabyte kwalifikacje będą potwierdzone certyfikatem odbycia praktyk EUROPASS, czyli międzynarodowym certyfikatem potwierdzającym naukę w kraju europejskim.

Udział w projekcie jest bezpłatny i w całości finansowany ze środków unijnych.

Gratulujemy i życzymy wytrwałości. A już za rok nowa szansa dla nowych uczestników. A więc nic straconego.

Bogumiła Olendzka - Kozicka