W dniu 13.06.2014r. w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku odbyła się konferencja w ramach Dni Rodziny 2014 – pod hasłem: Dialog międzykulturowy i międzypokoleniowy. Przedsięwzięcie adresowane było do całej społeczności lokalnej Pasłęka. Cel główny Dni Rodziny to wyposażenie mieszkańców Pasłęka i okolic w wiedzę służącą rozwojowi tolerancji, poznaniu wartości opartych o zdrowy styl życia w różnych kulturach, budowaniu współpracy w środowisku lokalnym, poprawie więzi rodzinnych oraz relacji między pokoleniami i sąsiadami.

Główny punkt programu stanowił wykład prorektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu Ireny Sorokosz na temat: Multikulturowość – komunikacja i tolerancja oraz wystąpienie przedstawiciela Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Pasłęku o uniwersalnych wartości współczesnej rodziny. Odbyło się także spotkanie z przedstawicielką społeczności romskiej Kamilą Goman – asystentką rodzin romskich.

Spotkanie, które otworzył dyrektor ZSEiT Marian Matuszczak, zaszczycili swoją obecnością goście z Niemiec - starosta powiatu Steinburg wraz ze współpracownikami. Wśród gości byli także wicestarosta Maciej Romanowski, naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu Gabriela Effenberg, pełnomocnik Zarządu Województwa Warmińsko–Mazurskiego ds. rozwiązywania problemów alkoholowych Michał Tatarek, dyrektorzy szkół, placówek samorządowych, przedszkoli, instytucji kultury i młodzież gimnazjów.

Przewidziano także część artystyczną, w której wystąpiły dzieci z pasłęckich przedszkoli oraz chór Pasłęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Perełki”. Po konferencji uczestnicy mogli zapoznać się z wystawą: O Nas - Rodziny z Różnych Stron Świata , na której przedstawiono wartości, cele wychowania, uwarunkowania historyczne mieszkańców ziemi pasłęckiej. Dodatkową atrakcją była możliwość degustacji potraw przygotowanych wg przepisów kuchni światowej a wykonanych przez młodzież ZSEiT pod kierunkiem nauczycieli.

Gośćmi konferencji było blisko 200 osób, w tym 52 przedszkolaków.

Projekt organizowany był wraz ze Stowarzyszeniem Edukacyjnym Wyrównywania Szans Młodzieży w Pasłęku, którego prezesem jest Edyta Sienkiewicz, w ramach dotacji ze środków Starostwa Powiatowego w Elblągu. Część zadań dofinansował Urząd Miejski w Pasłęku oraz sponsorzy.

Wszystkim, którzy przyczynili się do pomyślnej realizacji przedsięwzięcia, dziękujemy.

Joanna Strzelecka

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Dni Rodziny 2014 w ZSEiT