W dniach 6-12 maja bieżącego roku młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim wraz z opiekunem i instruktorem szkolnym Jerzym Sukowem wzięli udział w rejsie po Bałtyku na żaglowcu STS „Generał Zaruski”.

Przez 7 dni szkolenie młodzieży z Polski 2 szkoły) i Litwy obejmowało wszystkie aspekty pokładowego życia: nawigację, sterowanie, wachty „na oku”, gotowanie na „Zaruskim” nie ma kuka wachty pokładowe, manewry pokładowe, alarmy do żagli, ćwiczenia alarmowe: człowiek za burtą, alarm wodny i pożarowy oraz lekcje, zajęcia integracyjne, gry i zabawy żeglarskie w kubryku i na pokładzie. Życie na jachcie opierało się o ceremoniał morski, zaczynając od porannego podnoszenia bandery, a kończąc na cogodzinnym „wybijaniu szklanek” dzwonem okrętowym. Zbudowany w 1939 roku żaglowiec ze swoim tradycyjnym osprzętem wymagający zbiorowego skoordynowanego wysiłku świetnie nadaje się do celów wychowawczych i morskiej edukacji.

W trakcie rejsu żaglowiec pod dowództwem kapitana Jerzego Jaszczuka zawinął do portów w Karlskronie Szwecja) i Kłajpedzie Litwa). Zwiedziliśmy historyczne starówki oraz Muzeum morskie. W sumie przebyto 485 mil morskich

Rejs został zorganizowany w ramach projektu M.A.S.T. Główną ideą przedsięwzięcia jest właśnie organizacja rejsów integracyjnych na tradycyjnych żaglowcach, a adresatem jest przede wszystkim młodzież obarczona problemami wychowawczymi, edukacyjnymi, pochodząca ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Uczestnicy nie płacą za udział w rejsie. Udział nauczycieli/opiekunów na pokładzie gwarantuje że szkolenie na morzu stanowi część codziennej edukacji. Rejs jest także formą resocjalizacji. Dzięki temu, że załoga jest międzynarodowa, żeglarze zyskują możliwość poznania innych kultur i są zmuszeni do posługiwania się językami obcymi.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej South Baltic. Partnerami w Projekcie są Litwini, Szwedzi, Duńczycy i Niemcy.

Idea Generała Mariusza Zaruskiego 1867-1941) – pioniera polskiego żeglarstwa, założyciela TOPRu, instruktora ZHP, adiutanta Prezydenta RP, generała brygady WP, narciarza, grotołaza, fotografika, pisarza, malarza, zasłańca, wychowawcy młodzieży spełnia się w Zjednoczonej Europie pod żaglami jachtu, który powstał z Jego inicjatywy.

Jerzy Sukow, nauczyciel/instruktor żeglarstwa w MOW Kamionek Wielki

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Młodzież z Kamionka Wielkiego na Bałtyku