W czwartek 9 sierpnia 2012 roku Zarząd Pasłęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizował dla studentów i sympatyków PUTW wycieczkę autokarową do Będomina, Kościerzyny, Chmielna, Kartuz i Sopotu.

W Będominie mieści się jedno z najbardziej niezwykłych muzeów w Polsce – Muzeum Hymnu Narodowego. Powodem, dla którego umieszczono je właśnie tu, jest osoba Józefa Wybickiego twórcy tekstu „Mazurka Dąbrowskiego”, który urodził się w dworze w 1747 roku.

Atrakcją Kościerzyny jest skansen kolejowy, który mieści się w parowozowni z 1929 roku. Jest to niewątpliwie gratka dla wszystkich miłośników historii dróg żelaznych w Polsce. Wśród malowniczego krajobrazu Szwajcarii Kaszubskiej leży Chmielno – wieś turystyczna. Mieści się tu centrum kaszubskiej ceramiki – warsztat Neclów, działający od ponad 100 lat.

W Kartuzach zwiedziliśmy kościół kartuzów z 1403 r. z dachem w formie wieka trumny. Na Kaszuby zakonnicy przybyli w 1380 roku z Pragi. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Sopot – perła polskiego wybrzeża. Jest to jedno z najpiękniejszych uzdrowisk, którego kariera jako kurortu zaczęła się na początku XIX wieku i trwa do dziś.

Zorganizowanie wycieczki była możliwe dzięki finansowemu wsparciu udzielonemu przez Starostwo Powiatowe w Elblągu, Burmistrza Pasłęka oraz Departament Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko Mazurskiego.

Adam Bobrowicz, prezes PUTW

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Studenci PUTW na szlaku wspomnień