W dniach 2 - 3 czerwca 2017 r. w Zespole Szkół Rolniczych w Kijanach w woj. lubuskim odbyła się 41 edycja Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. To jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy i umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Ministerstwo Środowiska.

Patronem medialnym XLI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych jest Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA, a także multiportal agropolska.pl. Organizatorem zmagań jest Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.

Uczniowie brali udział w 11 blokach tematycznych związanych ściśle z rolnictwem lub tematyką okołorolniczą.

W I etapie - szkolnym wzięło udział 21194 uczniów z całej Polski, do etapu II - okręgowego zakwalifikowało się 1481 uczniów, natomiast do etapu III - centralnego dotarło 239 uczniów, co stanowi ok. 1% startujących w olimpiadzie.

Na każdym etapie uczniowie mieli do pokonania część teoretyczną składającą się z testu - 60 pytań oraz część praktyczną - trzy zadania sprawdzające wiedzę i umiejętności praktyczne.

Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku reprezentowała w tym roku Joanna Bołdysz - blok gastronomia. Sam udział w eliminacjach centralnych świadczy o szerokiej wiedzy merytorycznej, zaś potwierdzeniem tej wiedzy jest uzyskanie przez Asię tytułu finalisty.

Nauczycielem przygotowującym do olimpiady była Bogumiła Olendzka-Kozicka.

Bogumiła Olendzka-Kozicka