4 czerwca 2016r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Pasłęku miało miejsce szczególne wydarzenie – Jubileusz 40–lecia szkoły. Tę ważną dla szkoły uroczystość Honorowym Patronatem objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki.

Obchody 40–lecia rozpoczęły się Mszą Św. w kościele św. Bartłomieja w Pasłęku. Oficjalna część uroczystości miała miejsce na posesji ZSEiT.

Zaproszonych gości przywitał dyrektor Marian Matuszczak. Opowiedział o historii szkoły, o tych wszystkich, którzy tworzyli to miejsce od początku, czyli od roku 1975. Mówił o zmianach, jakie zaszły przez cztery dziesięciolecia, podkreślając jednocześnie zasługi swoich poprzedników i pracę obecnego grona pedagogicznego, i pracowników szkoły. To dzięki zaangażowaniu wielu pokoleń mamy szkołę przyjazną i otwartą na to, co nowe – podkreślał w swoim wystąpieniu Wspominał tych, którzy odeszli. Nie zapomniał również o uczniach – wymieniał ich najważniejsze sukcesy.

Następnie na ręce dyrektora popłynęły słowa uznania od przedstawicieli władz oraz zaproszonych gości, którzy podkreślali, jak ważną częścią lokalnej rzeczywistości jest dawny Zespól Szkół Rolniczych, a obecny Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Pasłęku. Wśród nich znaleźli się Jacek Protas – poseł na Sejm RP, Jerzy Wcisła – senator RP, Sławomir Sadowski – wicewojewoda warmińsko-mazurski, Maciej Romanowski – starosta elbląski, Zbigniew Lichuszewski – wicestarosta, Wiesław Śniecikowski - burmistrz Pasłęka, gen. dyw. Ryszard Sorokosz, mjr Jan Smalarz – przedstawiciel dowódcy 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego, mjr Monika Gołębiewska-Trajszczak – przedstawiciel dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka, por. Anna Kurzawa – przedstawiciel dowódcy 16 Batalionu Dowodzenia Ziemi Elbląskiej, dr Irena Sorokosz – prorektor PWSZ w Elblągu, Bernd Ludlei – dyrektor Lucas-Cranach Gymnasium z Lutherstadt Wittenberg, radni powiatowi, sponsorzy, bez których nie byłoby możliwe zorganizowanie jubileuszu i przede wszystkim absolwenci szkoły, którzy licznie przybyli na uroczystość.

Występ poetycko–muzyczny i pokazy musztry połączonej ze śpiewem w wykonaniu uczniów uświetniły jubileuszową akademię. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 40-lecie szkoły, a następnie występ Orkiestry Wojskowej z Elbląga - pokaz musztry paradnej z blokiem muzyki rozrywkowej zakończyły część oficjalną.

Dalsza część jubileuszu to impreza plenerowa - miasteczko wojskowe z kuchnią polową, z wojskową grochówką, swojskim jadłem i domowymi wypiekami.

Spotkania absolwentów przyniosły wiele wzruszeń i emocji. Swoje refleksje każdy z uczestników uroczystości mógł wyrazić w pamiątkowej księdze.

Bal do białego rana zamknął obchody Jubileuszu 40–lecia ZSEiT w Pasłęku.

Zjazd był doskonałą okazją nie tylko do spotkania po latach, a także do refleksji nad historią szkoły i perspektywami jej rozwoju.

Małgorzata Gawrysiuk