Już po raz trzeci funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Elblągu we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Rodzinnych, w dniu 30 sierpnia 2014 r. zorganizowali festyn integracyjny pod hasłem „Spartakiada Rodzinna”.

Całodniowe spotkanie o charakterze sportowo- rekreacyjnym odbyło się w hali Centrum Sportowo - Biznesowego w Elblągu i przebiegało pod patronatem Starosty Elbląskiego oraz wsparciu Prezydenta Miasta Elbląga, Centrum Sztuki Galeria „EL” i Ochotniczych Hufców Pracy w Elblągu. W festynie brali udział skazani i ich rodziny, a także dzieci i młodzież z Domów Dziecka w Marwicy i Fromborku oraz Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Elblągu.

To jedyna okazja w roku, kiedy skazani mogą spotkać się ze swoimi dziećmi poza murami więziennymi, w atmosferze radości i nieskrępowania. Spartakiada jest elementem programu readaptacji społecznej „Bądź Ojcem” realizowanego przez wychowawców, psychologów i terapeutów aresztu. Celem programu „Bądź ojcem” jest pomoc w nawiązaniu i utrzymaniu więzi emocjonalnej skazanych z dziećmi, integracja rodzin, a także wskazanie konstruktywnych metod aktywnego spędzania czasu rodzica z dzieckiem.

We wspólnych zabawach, konkursach i rozgrywkach sportowych uczestniczyło ponad sto osób, w tym pracownicy z Przedszkola nr 31 w Elblągu, którzy przygotowali dla najmłodszych wspaniałe animacje. Wielu emocji dostarczyły rozgrywki piłki siatkowej, unihokeja i przeciągania liny, a także konkurs karaoke. Dla milusińskich przygotowano kącik artystyczny lepienia z gliny i malowania twarzy, a dla aktywniejszych dzieci, pokazy samoobrony i sztuk walki sekcji Aikido „Aikikai” z możliwością udziału dzieci w treningu.

Aktywność dzieci i ich zwycięstwa w różnych konkurencjach były nagradzane upominkami ufundowanymi dzięki wsparciu Starosty Elbląskiego, Banku „Żywności Stefczyk” oraz BIGB 'Baltica”. Finaliści otrzymali wspaniałe medale, przygotowane na tę okazję przez skazanych, wywołując tym wielką radość u dzieci i dumę ich rodziców.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Integracyjna spartakiada
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Integracyjna spartakiada