W okresie: od 7 do 11 marca 2012r. podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych ITB w Berlinie po raz kolejny Kraina Kanału Elbląskiego zaprezentuje swoje atuty na własnym stoisku w ramach prezentacji regionu Warmii i Mazur w polskim pawilonie narodowym. Największą niewątpliwie atrakcją stoiska promocyjnego KKE będzie makieta pochylni Oleśnica. W roku bieżącym makiety użycza i zabezpiecza obsługę Starostwo Powiatowe w Elblągu. To model jednego z pięciu tego typu urządzeń przedstawiających mechanizm transportujący statki turystyczne na platformach szynowych w celu pokonania prawie 100-metrowej różnicy poziomów wody między jeziorami włączonymi w system kanałowej drogi wodnej.

Kanał Elbląski należący do kanonu polskich atrakcji turystycznych , wraz z otaczającym go obszarem o ogromnej różnorodności i bogactwie natury, pięknych krajobrazach, wielu cennych zabytkach i niezliczonych dziewiczych zakątkach natury - przyciąga rokrocznie turystów z całego świata.

Potwierdzeniem niezwykłości kanału jest przyznanie mu miana jednego z siedmiu cudów Polski w plebiscycie przeprowadzonym w 2007r. przez dziennik „Rzeczpospolita”. W 2008 r. kanał otrzymał certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej jako najlepszy produkt turystyczny, a w 2011 r. , Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej , został uznany za pomnik historii.

Dla turystów zainteresowanych dłuższym pobytem na tym obszarze jest zbudowana przez Powiat Elbląski baza rekreacyjno-biwakowa przy pochylni Buczyniec otwarta dla turystów w maju 2010 r. W ramach budowy bazy powstały m.in.: droga dojazdowa z parkingiem, pole biwakowe z 41 kwaterami biwakowymi dla 400 osób, teren rekreacyjny: boiska sportowe, plac zabaw, pomost widokowy, cztery wiaty drewniane, ogrodzenie, kabiny wc, 3 punkty ponoru wody oraz zasilanie energetyczne. Wartość inwestycji wyniosła nieco ponad 1,5 mln zł, z czego dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 „Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy 1,1 mln zł.

Od sierpnia br. rozpocznie się realizacja długo oczekiwanego projektu pn. „Rewitalizacja Kanału Elbląskiego na odcinkach Jezioro Druzno , Miłomłyn, Miłomłyn , Zalewo, Miłomłyn , Ostróda , Stare Jabłonki. Beneficjentem projektu jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który uzyskał dofinansowanie w wysokości 48 439 000 zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 95 000 000 zł. Zakończenie realizacji rzeczowej projektu przewidziane jest na grudzień 2014 r.
W ramach projektu będą prowadzone prace remontowe pochylni, torowisk, rowów obiegowych, stanowisk dolnych i górnych pochylni, sieci dróg, jak również kompleksowe oznakowanie turystyczne przy obiektach kanału.W związku z inwestycją przez najbliższe dwa lata będą pewne ograniczenia w poruszaniu się po Kanale.

W czasie tegorocznych targów berlińskich gości obsługiwać będą pracownicy odpowiedzialni za promocję z powiatów: elbląskiego, ostródzkiego i iławskiego, wykorzystując do tego przewodniki, mapy, płyty CD i DVD oraz różnego rodzaju broszury, będące źródłem informacji o obszarze KKE. Tu można będzie uzyskać informacje o historii, technice urządzeń kanałowych, bazie noclegowej i gastronomicznej, dziedzictwie historyczno-kulturowym i walorach przyrodniczych tego terenu.

Stoisko promocyjne Krainy Kanału Elbląskiego przygotowane zostanie w ramach trwałości projektu „Zintegrowany system promocji turystycznej obszaru Kanału Elbląskiego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.
Organizatorami stoiska są samorządy: województwa warmińsko-mazurskiego i partnerskich powiatów: elbląskiego, ostródzkiego i iławskiego oraz miasta Elbląga.
Serdecznie zapraszamy na polskie stoisko narodowe i Krainy Kanału Elbląskiego.

Agnieszka Chrzanowska