Z informacji Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży o wynikach egzaminu maturalnego przeprowadzonego w 2009 r. w województwie warmińsko-mazurskim wynika, że powiat elbląski znalazł się na trzecim miejscu pod względem procentowego udziału zdających, którzy otrzymali świadectwo maturalne. Średnia dla powiatu elbląskiego wyniosła 82% i jest wyższa o 3 punkty procentowe od średniej wojewódzkiej, która wyniosła 79% i średniej krajowej o 4 punkty procentowe, która wyniosła 78%. Innych informacji w ujęciu powiatami Okręgowa Komisja Egzaminacyjna jeszcze nie udostępniła.

Ogólnie należy stwierdzić, że zdawalność egzaminu maturalnego przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu elbląskiego była dobra, wyższa od średniej wojewódzkiej i średniej krajowej. Wynik 82% trzeci w województwie gdy około 50% uczniów stanowią uczniowie z obszarów wiejskich, mających utrudniony dostęp do nauki dojazdy, generalnie gorsza sytuacja materialna od uczniów z dużych miast) świadczy, że placówki oświatowe powiatu dysponują dobrą kadrą dydaktyczną i dobrą bazą dającą możliwość kształcenia na wysokim poziomie.

Na wynik ten w ocenie samorządu powiatowego składa się także duża liczba zajęć pozalekcyjnych wyrównawczych, dających możliwość uzyskania nowych kwalifikacji) realizowana w ramach środków pozyskanych z Programu Operacyjnego Kapitału Ludzki, Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach. Ogólna wartość projektów to kwota około 1 700 000 zł, a uzyskana kwota dofinansowania to blisko 1 600 000 zł.

Część projektów została już zrealizowana, część jest w trakcie realizacji, a na kilka kolejnych przygotowywana jest stosowna dokumentacja celem podpisania umów. Kilka projektów jest w trakcie opracowywania. Pod względem ilości projektów i wielkości pozyskanych środków, w tym odniesieniu do ilości uczniów, powiat elbląski plasuje się w czołówce wojewódzkiej.