Ogłaszany corocznie przez Starostwo Powiatowe w Elblągu konkurs pn. „Wieś z inicjatywą” został umieszczony w Witrynie Obywatelskiej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w kategorii „Wspólnota obywatelska”. Witryna ma na celu wspieranie uczestnictwa obywateli w zarządzaniu sprawami publicznymi i jest miejscem gromadzenia oraz upowszechniania działań obywatelskich, które mogą być szerzej stosowane.

Corocznie, 1 marca, Kapituła powoływana przez Prezydenta RP ogłasza kolejną edycję konkursu o Nagrodę Obywatelską Prezydenta RP. W konkursie tym biorą udział działania obywatelskie zawieszone na Witrynie po 1 marca roku poprzedzającego, a także zawieszone wcześniej, jeśli w ostatnim roku zostały rozwinięte i ten fakt został odnotowany na Witrynie. Uroczyste wręczenie Nagród i dyplomów odbywa się każdego roku w maju przy okazji obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego.

Ze szczegółami zgłoszonej inicjatywy oraz zasadami konkursu o Nagrodę Obywatelską można zapoznać się bezpośrednio na stronach internetowych Prezydenta RP prezydent.pl).