W Świętym Gaju koło Elbląga w sobotę 25 kwietnia odbyły się uroczystości ku czci św. Wojciecha. To w tym miejscu, według przekazów, zginął w 997 roku śmiercią męczeńską św. Wojciech, biskup praski. Co roku do sanktuarium św. Wojciecha przybywają pielgrzymki piesze, rowerowe i autokarowe. Pielgrzymi wyruszyli nocą i wczesnym rankiem z Elbląga, Zwierzewa, Krzyżanowa, Chojnika, Iławy, Rodowa, Sztumu czy Malborka. Pielgrzymki organizują parafie i Duszpasterstwo Harcerzy i Skautów Diecezji Elbląskiej oraz Hufiec ZHP w Elblągu.
Wieś Święty Gaj w gminie Rychliki w pobliżu rzeki Dzierzgoń leży na pograniczu województw. warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Na tamtejszym kościele znajduje się tablica z adnotacją, że to miejsce, w którym śmiercią męczeńską zginął 23 kwietnia 997 roku bp Wojciech. Przez wieś wiedzie też trasa turystyczna św. Wojciecha.
„Obecny rok jest bardzo ważny dla diecezjalnego sanktuarium św. Wojciecha, erygowanego w miejscu jego męczeństwa” - podkreślił, witając pielgrzymów, ks. Piotr Łatacz, kustosz Sanktuarium. W maju 1986 r. na mocy przywileju papieskiego Prymas Polski Józef Kardynał Glemp ustanowił Święty Gaj diecezjalnym sanktuarium św. Wojciecha.. Święty Gaj, choć niewielki i skromny, ma swój wyjątkowy, duchowy klimat. Jest ważnym miejscem związanym z misją pruską biskupa Wojciecha i jego obecnym kultem. Przesłanie czeskiego biskupa ma znaczenie również dla ludzi obecnych czasów, czczących pamięć swojego patrona i otwartych na jego naukę oraz przykład.
https://www.powiat.elblag.pl/pl/strona-glowna-2/11252-2026#sigProId56c12bdcc9
Powiat Elbląski









