Przejdź do treści.

Menu

14 listopada przypadało międzynarodowe święto obchodzone w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga, ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną Światowy Dzień Cukrzycy. Stanowi ono naturalną okazję do poruszenia tematu cukrzycy i sposobów jej zapobiegania.

Cukrzyca należy do grupy chorób cywilizacyjnych, ściśle związanych z rozwojem cywilizacyjnym, trybem życia i dietą. Szacuje się, że aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, z czego około 25% o tym nie wie. Prognozy przewidują, że w najbliższych 15 – 20 latach podwoi się liczba chorych na cukrzycę w Polsce. Na Warmii i Mazurach na cukrzycę choruje 60 529 mieszkańców, w samym Elblągu zaś aż 5 538 osób.

Pamiętając o tym, iż w profilaktyce cukrzycy najistotniejsza jest prawidłowa, zbilansowana dieta zachęcamy do sprawdzenia diety dla siebie na: https://diety.nfz.gov.pl

Czy wiesz, że…

Nawet 30% dzieci, przynajmniej raz w tygodniu, sięga po słodki napój z bąbelkami. Smaczny, ale naszpikowany cukrem sok lub cola lądują na stole do śniadania lub w szkolnych plecakach - to słodka droga do gorzkich konsekwencji: otyłości i cukrzycy.

Opublikowany pod koniec lutego raport Narodowego Funduszu Zdrowia i GUS o szkodliwości jedzenia cukru nie pozostawia złudzeń – już blisko 1/3 ośmiolatków w Polsce pije kolorowe i słodzone napoje minimum raz w tygodniu. Gdy dodamy do tego słodkie przekąski na drugie śniadanie, zwolnienia z wuefu i długie godziny przed komputerem, nasze dzieci mają poważną chorobę jak w banku.

Czym skorupka za młodu…

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że nasze dzieci tyją najszybciej w Europie. Ponad 18% jedenasto- i dwunastolatków ma nadwagę, a przeszło 3% jest otyłych.

Grube konsekwencje

Cukrzyca, nadciśnienie, problemy ze stawami. To tylko kilka przykładów z długiej listy chorób, którym sprzyja jedzenie w barach szybkiej obsługi i picie słodzonych napojów.

Ponad 400 tys. osób co roku zapada na cukrzycę. Średnio co 2 godziny pacjentom amputowane są kończyny! To skutek rozwiniętej choroby.

Już dzisiaj co czwarty dorosły Polak jest otyły, a blisko 70% mężczyzn i ponad połowa kobiet ma nadwagę.

Edukacja zdrowotna – skuteczna recepta na długie życie

Więcej na: https://www.nfz.gov.pl/nfz-blizej-pacjenta/cukrzyca/piramida-zywienia/

 

plnc01

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Działka na sprzedaż

 

Newsletter

Wydarzenia

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski