preloader
Przejdź do treści.

Menu

Już za trzy tygodnie zjadą do wsi nie tylko wielbiciele aniołów, ale także delegacje z Francji i z Ukrainy. Trwają wszechstronne przygotowania. Mieszkańcy poprawiają estetykę posesji i terenów wspólnych wsi. Niebawem do wsi powstanie piękna droga.

W czasie trwających anielskich warsztatów przygotowują wyjątkowe pamiątki i dekoracje. Powstają w czterech językach foldery. W domach szykowane są miejsca noclegowe dla gości. Planowany jest rodzaj posiłków i lokalnych przysmaków do ugoszczenia. Grupa ognia „Angels in the fire” doskonali umiejętności kuglarskie, które będą przydatne do prowadzenia warsztatów i pokazu. Młodzi czekają na przyjazd kolegów z Francji, by w tym roku razem wystąpić podczas Zlotu w Aniołowie, a w przyszłości podczas bretońskiego festiwalu Thelokalize.

Ostatniego dnia czerwca odbędą się w Aniołowie lekcje języka francuskiego. Wiemy, że Francuzi szlifują język polski. Członkom delegacji z Ukrainy zostały wysłane zaproszenia celem dopełnienia przez nich formalności wjazdowych. Obie delegacje przygotowują się do zaprezentowania u nas kultury swoich regionów.

Działania w Aniołowie objęły patronatem ważne osoby i media. Wspierają niezawodni partnerzy z Gminy Pasłęk jak MOSIR i POK, partnerzy z Gminy Elbląg i Milejewo oraz Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski LGD. Trwa jeszcze ustalanie szczegółów programu pobytu obu delegacji. Pomagają w tym członkowie stowarzyszeń polsko-francuskich Amitie i Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie.

Działania współfinansowane są ze środków Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Gminy Pasłęk. Realizowane są w ramach zadania publicznego „Aktywni we wspólnej Europie” przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo”. Polegać będą na sześciodniowej wizycie studyjnej około trzydziestoosobowej grupy Bretończyków i pięcioosobowej delegacji z Ukrainy w Aniołowie. Jest to kontynuacją współpracy Aniołowa z mieszkańcami Saint Thelo, nawiązanej w 2008 roku. W 2018 roku dołączą do partnerstwa mieszkańcy z Okręgu Rówieńskiego. Przedsięwzięcie ma na celu zaprezentowanie członkom delegacji z Francji i Ukrainy bogatego dziedzictwa kultury gminy Pasłęk, jej walorów turystycznych oraz potencjału gospodarczego i społecznego. Służyć będzie integracji europejskiej oraz rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami Warmii i Mazur, Bretanii i Okręgu Rówieńskiego.

Podczas pobytu członkowie delegacji zwiedzą Pasłęk i jego najważniejsze zabytki. W Gołąbkach zapoznają się z działalnością Koła Łowieckiego Bóbr” . Poznają dwie wiodące działalności Gminy Pasłęk: ICC Sery i Proksmus. Obejrzą główne zabytki Pasłęka i wysłuchają mini koncertu organowego. Dowiedzą się jak działa Akademia Młodego Geniusza i jak po remoncie funkcjonuje Szkoła Podstawowa Nr 2. Wezmą aktywny udział w XIV Zlocie Miłośników Aniołów i posadzą drzewo przyjaźni ANIOTHELO w Aniołowie. W tym roku obchodzony jest jubileuszu 10-lecia współpracy Aniołowa i Saint Thelo.

W czasie pobytu poznają piękną stolicę Warmii i Mazur oraz miejsca historyczne związane z tragedią wojny. Pokażemy Stalag w Olsztynku, gdzie styka się historia Polaków, Francuzów i Ukraińców. Zginął w nim ojciec jednego z uczestników wizyty i rodacy pozostałych. Dzięki zaangażowaniu i życzliwości partnerów obu gmin, przebywać będą na urokliwym terenie Gminy Elbląg i Milejewo. Zamieszkają u rodzin w Aniołowie i w sąsiedztwie wsi.

Będziemy przez cały czas towarzyszyć naszym przyjaciołom, których mieszkańcy Aniołowa darzą wielką sympatią. Pokażemy jak za sprawą aktywnych ludzi, dzięki środkom UE nasz region i Polska pięknieje. Zachęcimy tym samym partnerów z Ukrainy do aktywności i odwagi w działaniach. Postaramy się dowiedzieć, jak można pomóc społeczności w stanie wojny i w czasie przeobrażeń. Będziemy wspierać się doświadczeniem w 10-letniej współpracy z partnerem francuskim.

Kontakt wpłynie na rozwój lokalny i aktywność w pokojowym budowaniu wspólnej Europy.

Działania projektu Aktywni we wspólnej Europie” są objęte patronatem

Starosty Elbląskiego i Burmistrza Pasłęka.

Wspierane przez Gminę Elbląg i Gminę Milejewo

Realizacja programu pobytu współfinansowana ze środków Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Zarządu Powiatu Elbląskiego i Gminy Pasłęk.

Opieka medialna TVP 3 Oddział Olsztyn, Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski i Głos Pasłęka

 

koordynator projektu Halina Cieśla
asystent koordynatora Iwona Gałus

Zarządzanie Kryzysowe

Działka na sprzedaż

 

Newsletter

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
starosta.neb@powiatypolskie.pl
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 140747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski