23 maja 2014 r. na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach odbył się finał wojewódzki Warmińsko-Mazurskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego 2014. Reprezentacja powiatu elbląskiego składająca się z uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku zajęła ostatecznie 2. miejsce, ulegając jedynie drużynie Zespół Szkół Zawodowych w Piszu.

Reprezentacja na finały wojewódzkie została wyłoniona w wyniku przeprowadzonych eliminacji powiatowych. W dniu 29.04.2014r. w Szkole Podstawowej w Godkowie odbyły się finały powiatowe Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz Turnieju Motoryzacyjnego dla szkół ponadgimnazjalnych. W finałach powiatowych udział wzięło 8 szkół podstawowych, 4 gimnazja i 2 szkoły ponadgimnazjalne z terenu powiatu elbląskiego.

Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych rywalizowała w czterech konkurencjach:

- rozwiązywanie testu z przepisów ruchu drogowego,

- jazdy rowerem po miasteczku ruchu drogowego,

- jazdy sprawnościowej rowerem po torze przeszkód,

- zadań praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Wśród szkół podstawowych najlepszymi okazały się:

- I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 2 w Pasłęku,

- II miejsce: Szkoła Podstawowa w Godkowie,

- III miejsce: Szkoła Podstawowa w Tolkmicku.

Wśród gimnazjów najlepszymi okazały się:

- I miejsce: Gimnazjum nr 1 w Pasłęku,

- II miejsce: Gimnazjum w Milejewie,

- III miejsce: Gimnazjum w Dobrym.

Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych rywalizowała w sześciu konkurencjach:

- test z przepisów ruchu drogowego,

- sprawdzian wiadomości z historii motoryzacji,

- udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej,

- sprawdzian z obsługi codziennej pojazdu,

- jazda sprawnościowa samochodem z tzw. „Talerzem Stewarta”,

- jazda sprawnościowa motorowerem.

Drużyna Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku w składzie: Jakub Mańka, Grzegorz Czerlonko, Kacper Wróbel, której opiekunem od wielu lat jest Jan Połumackanycz, pokonała drużynę Zespołu Szkół w Pasłęku.

Najlepsi uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, puchary oraz nagrody rzeczowe. Puchary ufundował Starosta Elbląski, Dyrektor – Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu oraz Komendant Policji w Elblągu.

Nagrody rzeczowe uczestnicy otrzymali dzięki wsparciu przedsiębiorców działających na terenie powiatu elbląskiego, między innymi: Stacja Kontroli Pojazdów w Krośnie, Stacje Kontroli Pojazdów w Pasłęku, „AGRO-MAX” we Władysławowie, Ośrodki Szkolenia Kierowców w Pasłęku i Młynarach, Firma Barbary i Edwarda Szypulińskich oraz samorządów: Gminy Elbląg, Gminy Młynary , Gminy Tolkmicko. Za okazane wsparcie bardzo dziękujemy.

Wyrazy podziękowania należą się: w szczególności wójtowi gminy Godkowo Januszowi Grzywalskiemu, który po raz kolejny gościł nas na swoim terenie i częstował pyszną grochówką; staroście Sławomirowi Jezierskiemu za pomoc w zakupie śniadania dla uczestników; dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Godkowie Zdzisławowi Białobrzeskiemu za ciepłe przyjęcie i okazaną pomoc; Janowi Szczęsnemu za piękne przygotowanie torów przeszkód oraz miasteczka do przeprowadzenia na wysokim poziomie turnieju.

Dziękujemy również współorganizatorom: Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu, Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego w Elblągu, Szkole Policealnej im. J. Romanowskiej w Elblągu i wszystkim, którzy pomagali w organizacji turnieju popularyzującym wiedzę w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zgodnie z ustaleniami Komitetu Organizacyjnego oraz przedstawicieli gmin ze środków przeznaczonych na organizację turniejów zakupiono 3 nowe elementy toru przeszkód. Tor przeszkód będzie uzupełniany corocznie o nowe elementy aby mógł służyć uczestnikom turniejów przez wiele następnych lat.

Dziękujemy wszystkim za pomoc.

Paulina Mańkowska

Marek Murdzia

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Sukces reprezentacji powiatu elbląskiego w Finale Wojewódzkiego Warmińsko-Mazurskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego 2014
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Sukces reprezentacji powiatu elbląskiego w Finale Wojewódzkiego Warmińsko-Mazurskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego 2014