Na elbląskiej Starówce, przy ulicy Bednarskiej od września 2013 mieści się pracownia serigrafii Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Jest ona częścią projektu „Umiem -Projektuję - Pracuję” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem odbywających się tam zajęć jest zapoznanie uczestników projektu ze specyfiką warsztatu graficznego serigrafii, projektowaniem i drukiem. Uczniowie podczas zajęć przejdą wszystkie etapy pracy - od projektowania, poprzez przygotowanie do druku i sam druk sitowy. Po zakończeniu kursu młodzież będzie mogła świadomie wykorzystywać technikę serigrafii w swojej pracy twórczej. Zdobyta wiedza z zakresu sitodruku podniesie również ich kwalifikacje i poszerzy możliwości pracy zawodowej.

Program zajęć został tak skonstruowany, żeby uczestnicy mogli poznać wszystkie możliwości serigrafii. Od działań czysto manualnych, z wykorzystaniem tradycyjnych narzędzi rysunkowo-graficznych, poprzez wykorzystanie fotografii lub jej elementów, druk jednokolorowy i wielobarwny, kończąc na łączeniu serigrafii z innymi technikami graficznymi.

Atrakcyjność serigrafii polega m.in. na jej wszechstronności i możliwościach, jakie daje. Jest nie tylko ciekawą techniką graficzną, która pozwala na dużą swobodę w projektowaniu, ale także pozwala uzyskać interesujące rozwiązania formalne i dodatkowo świetnie sprawdza się w druku przemysłowym, do celów bardziej komercyjnych koszulki, nadruki, itd.).

Janusz Kozak

Projekt „Umiem – Projektuję – Pracuję” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Inny wymiar grafiki
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Inny wymiar grafiki