preloader
Przejdź do treści.

W roku szkolnym 2014/2015 w Zespole Szkół w Pasłęku był realizowany międzynarodowy projekt w języku rosyjskim „My i Wy – Europejczycy” w ramach programu eTwinning Plus. W projekcie tym uczestniczyli uczniowie z Polski 14 uczniów Litwy 11 uczniów Ukrainy 10 uczniów) i Mołdawii 17 uczniów wspierani przez swoich nauczycieli.

Współpraca międzynarodowa opierała się na wykonywaniu zadań przez grupy młodzieży i prezentowaniu ich wyników poprzez specjalnie utworzoną do tego stronę internetową Twinspace. W każdym miesiącu do wykonania były różnorodne zadania. W styczniu podsumowywaliśmy pół roku pracy nad projektem, gdzie udało nam się przygotować plakaty o każdym z państw, wymieniliśmy podobieństwa występujące w historii i kulturze naszych krajów, przygotowaliśmy prezentacje multimedialne o sposobie obchodzenia świąt Bożego Narodzenia, założyliśmy profil grupy na Facebooku i nakręciliśmy filmiki o naszych szkołach wirtualny spacer). Natomiast w drugim semestrze odbyły się dwie wideokonferencje pierwsza zapoznawcza i druga, podczas której prezentowaliśmy wiersze naszych najbardziej znanych poetów przygotowaliśmy mini-przewodniki po najciekawszych zabytkach architektury i przyrody każdego państwa w wersji papierowej i elektronicznej, zorganizowaliśmy forum internetowe na temat współczesnych problemów młodzieży w każdych z krajów, nakręciliśmy dwa filmiki – jeden ukazujący sposób przyrządzania jednego z dań narodowych uczniowie ZS smażyli kotlety schabowe a drugi prezentujący wykonanie piosenki ludowej w tradycyjnym stroju polska grupa wykonała piosenkę „Szła dzieweczka do laseczka” w tradycyjnych strojach krakowskich a ostanie zadanie polegało na stworzeniu gry dydaktycznej „Litewsko-polsko-rumuńsko-ukraińsko-rosyjski słownik” w programie Flash, którego celem było poznanie najpopularniejszych słów i zwrotów w naszych językach.

Na każdym etapie projektu używany był w mowie i piśmie język rosyjski i realizowane były zapisy podstawy programowej z zakresu języka obcego nowożytnego. Każdy z uczniów uczestniczących w projekcie otrzymał certyfikat. Zgłosiłem ten projekt także do Krajowej Odznaki Jakości programu eTwinning i taką odznakę otrzymałem. Moi partnerzy również zgłosili projekt do swoich agencji narodowych, co pozwala nam starać się o przyznanie Europejskiej Odznaki Jakości, a tym samym wzięcie udziału w corocznym konkursie na najlepsze projekty europejskie, gdzie do wygrania są cenne nagrody dla uczniów, nauczycieli i szkół uczestniczących w projekcie.

Podsumowując projekt pragnę podziękować moim partnerom z zaprzyjaźnionych szkół: Edicie Kazakevičiūté z Litwy, Irinie Fihol z Ukrainy, Angeli Zeamá, Angeli Bucătaru i Marii Teleatnic z Mołdawii, uczniom uczestniczącym w projekcie, Dyrekcji Zespołu Szkół i partnerów zagranicznych za wsparcie przy projekcie, Marioli Chodakowskiej-Malkiewicz z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu, która zainspirowała mnie do wzięcia udziału w seminarium kontaktowym i podjęcia współpracy zagranicznej, Monice Regulskiej i Pawłowi Czaplińskiemu z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Krajowego Biura eTwinning w Warszawie za pomoc techniczną i metodyczną podczas realizacji projektu, Mariuszowi Mackiewiczowi za pomoc w obróbce filmów i zdjęć oraz umieszczaniu informacji o projekcie na stronie internetowej szkoły, Państwu Szymańskim za użyczenie pracowni gastronomicznej do wykonania dania narodowego, Wandzie Stępniak z Pasłęckiego Ośrodka Kultury za użyczenie strojów ludowych do wykonania pieśni ludowej, Damianowi Bereżańskiemu z Urzędu Miejskiego w Pasłęku za przekazanie za zgodą burmistrza Pasłęka folderów o naszym mieście w języku angielskim oraz Redakcji „Głosu Pasłęka” za zamieszczanie informacji o projekcie.

Zachęcam Państwa do obejrzenia strony projektu: http://twinspace.etwinning.net/935/home .

Zdjęcie numer 1 w artykule: Podsumowanie projektu „My i Wy – Europejczycy”

Tomasz Rozenbajgier

koordynator projektu

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
starosta.neb@powiatypolskie.pl
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 140747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski