preloader
Przejdź do treści.

Wczoraj w  Pasłęku podsumowano przebieg trwających ponad miesiąc wykopalisk archeologicznych. Naukowcy z Warszawy przeczesywali fragment terenu między zamkiem a kościołem, szukając legendarnego tunelu.

Wykopaliska archeologiczne w Pasłęku trwały od 3 lipca do 10 sierpnia. Prowadzili je naukowcy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Samorząd Gminy Pasłęk zlecił te prace, w celu odkrycia tunelu, który miał łączyć zamek z kościołem św. Bartłomieja. Możliwość istnienia takiej konstrukcji sygnalizowały wcześniejsze badania geofizyczne przeprowadzane między innymi z użyciem georadaru i tomografu. Gdyby się udało, powiat elbląski zyskałby kolejną atrakcję turystyczną.

Niestety w wykopie stwierdzono jedynie warstwy, które powstały na skutek zasypywania fosy w XIX wieku. Okazały się to  śmieci z miasta wsypywane do dawnej fosy. W ten sposób na dnie ułożyła się dość gruba warstwa gruzu, odczytana przez urządzenia geofizyczne jako anomalia.

Archeolodzy dokonali odwiertów sięgających głębokości 7 metrów, dochodząc do poziomu niedotkniętego ręką człowieka. W czasie prac odkryli m.in. mur kurtynowy, pochodzący prawdopodobnie z XVI wieku, który ograniczał fosę od strony zamku, a także dawną studnię. Znaleźli kilka tysięcy głównie  XIX–sto wiecznych elementów naczyń ceramicznych oraz bełty od kusz z późnego średniowiecza. 

Prowadzący badania archeolog dr Jacek Wysocki zapowiedział chęć kontynuacji badań na tym terenie w przyszłym roku. Celem miałoby być odsłonięcie dalszych fragmentów układu warstw od zamku w kierunku kościoła. Naukowiec uważa, że zamek i miasto były w średniowieczu dwoma oddzielnymi bytami, rywalizującymi ze sobą. I zamek, i miasto odgradzały się od swojego sąsiada. Muszą więc też być ślady drugiego muru.

Pasłęk na badania geofizyczne i wykopaliska wydał w sumie 108 tysięcy złotych. Po ich przeprowadzeniu teren został ponownie zasypany. 

Pask2

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
starosta.neb@powiatypolskie.pl
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 140747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski