W piątek, 2 grudnia 2011 r. w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym odbyły Warsztaty Rzeźby Portretowej, które gościnnie poprowadził artysta rzeźbiarz, wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych dr hab. Mariusz Białecki - kierownik Pracowni Podstaw Rzeźby.

Białecki jest pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowych Plenerów Rzeźbiarsko-Malarskich "Pole Sztuk" odbywających się od ponad 20 lat w Rodowie. Jego dorobek artystyczny jest imponujący. Jest beneficjentem wielu stypendiów, konkursów, nagród i wyróżnień. Zrealizował pokaźną ilość dużych rzeźb w tym kilka pomników, między innymi: w 2006 r. konny pomnik Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i w 2010 r. konny pomnik Kazimierza Jagiellończyka w Malborku.

Warsztaty otworzyła prezentacja dla wszystkich uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Gość opowiedział o Wydziale Rzeźby na gdańskiej uczelni, o jego strukturach i warunkach rekrutacji. Następnie przedstawił krótką historię własnej twórczości.

Od 9 do 16 trwały zajęcia dla wybranych uczniów I, II, III i IV klasy. Wszyscy byli bardzo zmotywowani i przejęci. Białecki wysoko ocenił prace, a kilka osób chętnie widziałby na Wydziale Rzeźby w Gdańsku, bowiem już teraz prezentują poziom akademicki.

tekst i foto: Zbigniew Chrostek nauczyciel rzeźby i malarstwa w LP)

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Warsztaty z rzeźby w Liceum Plastycznym
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Warsztaty z rzeźby w Liceum Plastycznym