Niekwestionowaną prawdą jest fakt, że trening czyni mistrza. Wytrwałe ćwiczenia kształtują talent i pozwalają się rozwijać. Nic zatem dziwnego w tym, że to właśnie na plenerach malarskich uczniowie Liceum Plastycznego robią największe postępy. Kilka godzin twórczej pracy dziennie, obcowanie z naturą i architekturą dają efekty, jakie będziemy mogli zobaczyć na wystawie poplenerowej w Galerii El.
Prace, które zobaczymy, powstały w trakcie dwóch plenerów malarskich. Klasa III wyjechała w maju do Jarosławca i tam pod czujnym okiem Zbigniewa Chrostka i Janusza Kozaka tworzyła obrazy nadmorskich krajobrazów, zabytkowych budynków. Ten klimat malowniczych terenów, miejsc mniej lub bardziej skalanych ludzką ręką to idealne miejsce to rozwijania pasji i talentu. Tak więc tematów, środków wyrazu, inspiracji do pracy nie brakowało. Stąd też powstało ponad sto obrazów, głównie pejzaży: morskich, architektonicznych, ze sztafażem, z motywami portowymi, w ciekawych konwencjach i przy zróżnicowanych środkach ekspresji. To także idealny materiał, by zobaczyć, w jaki sposób młodzież buduje swój warsztat, jak bardzo metody pracy dojrzewają, zmieniają się.
Na początku tej trudnej drogi z materią architektoniczno-pejzażową zmierzyli się uczniowie klasy I w czasie pleneru w Tolkmicku. To miejsce staje się powoli naszą małą tradycją i za każdym razem zaskakuje odmiennością spojrzeń i interpretacji. W tym roku licealiści wspólnie z chętnymi uczniami klas III gimnazjum pod opieką Aleksandry Matulewicz i Romy Jaruszewskiej realizowali projekt „Otwarci na piękno powiatu elbląskiego”. Aura oraz świadomość dobrze przepracowanego roku szkolnego sprzyjała wyzwaniom twórczym. Możliwości do ćwiczeń nie brakuje w tym urokliwym, małym miasteczku: zabytkowa architektura, wąskie uliczki, port rybacki, pejzaże. Młodzi adepci dotarli również do plaży w Kadynach. Uczestnicy pleneru przeprowadzili także zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej w Tolkmicku, dając cenne wskazówki i motywując do rozwijania talentów. Na zakończenie jak zawsze zaprezentowali swoje efekty pobytu mieszkańcom miasta i gościom.
Będzie nam niezmiernie miło zobaczyć efekty pracy uczniów Liceum Plastycznego, ich zaangażowanie. Myślę, że postęp, jaki się w ich pracach dokonuje oraz to, w jaki sposób sami dojrzewają będą widoczne na tej wystawie. Zapraszam na wernisaż prac poplenerowych w Centrum Sztuki Galeria El 25 sierpnia o godzinie 18.00.
Zadanie dofinansowane ze środków Powiatu Elbląskiego oraz Miasta i Gminy Tolkmicko.
Dominika Lewicka-Klucznik

Zdjęcie numer 1 w artykule: Obrazy z naturą w tle