W dniach 27-29.05.2019 r. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Wałbrzychu już po raz 42 był organizatorem Ogólnopolskiego Rajdu Pieszego Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych „Sudety 2019”, w którym wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim uczestniczyli już po raz piąty. Drużyna MOW w Kamionku Wielkim składała się z 6 wychowanków.

Zgodnie z planem rajdu ruszyliśmy z wałbrzyskiego Podgórza wzdłuż szczytów Gór Wałbrzyskich i Gór Kamiennych do miejsca docelowego Sokołowsko. Po przejściu Przełęczy Koziej, weszliśmy na Górę Borową, na której w 2017 r. została postawiona stalowa wieża obserwacyjna. Dalsza część trasy wiodła poprzez Ptasie Rozdroże, Rybnicę Małą, Pod Rogowcem do Skalnych Bram. Przez Przełęcz Trzech Dolin, Sokołowiec, Pod Krzywuchą dotarliśmy do naszego celu Sanatorium Dom Wczasów Dziecięcych w Sokołowsku. W związku z tym, że było chłodno, a wiele odcinków było mokrych i śliskich wspólnie podjęliśmy decyzję o skróceniu trasy i zakończeniu rajdu w miejscowości Boguszów-Gorce.

Mimo trudu jaki trzeba było włożyć w pokonanie szlaków górskich, a także niesprzyjającej czasami pogody, warto zwiedzać nieznane miejsca, w których zarówno odpoczywamy jak i się uczymy. Mamy również możliwość poznawania wielu ciekawych ludzi oraz walczymy z własnymi słabościami, których pokonanie daje wiele osobistej satysfakcji. Wróciliśmy bogatsi o wiele wrażeń i z zapisanymi w pamięci wspaniałymi widokami Sudetów.

Agata Ojrzyńska