23 marca uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół w Pasłęku wzięli udział w warsztatach profilaktycznych nt. „Zadziwiający mózg nastolatka”, które przeprowadził edukator Interwencji Artystycznej "ALPMIM" z Krakowa.

Były to kolejne już tego typu zajęcia w naszej szkole a tematem, którym zajmowali się uczniowie był tym razem czas wolny. Młodzież, pracując w grupach, przygotowała bardzo ciekawe prace plastyczne i inscenizacje ukazujące różne sposoby spędzania wolnego czasu z podziałem na te, które stymulują rozwój człowieka i które przyczyniają się do marnowania czasu.

Zajęcia zakończył multimedialny wykład prowadzącego na temat mózgu nastolatka, który w tym okresie przejawia brak synchronizacji w rozwoju sfery emocjonalnej i logicznej, co często jest powodem podejmowania irracjonalnych decyzji i nierzadko uzależnienia. Wg Jay N. Giedd „Brak synchronizacji w dojrzewaniu sieci nerwowych w mózgu czyni człowieka podatnym na podejmowanie ryzyka, ale także stwarza wyjątkowe możliwości rozwoju zdolności poznawczych i adaptacyjnych”.

Katarzyna Panimasz