Twórczo i głośno było w ostatnich dniach w Oleśnie. Słychać było dźwięk młota kowalskiego, w powietrzu unosił się zapach farby i duch artystyczny. A wszystko to okraszone pięknymi pieśniami słowiańskimi białym głosem śpiewanymi. Ta cudowna atmosfera oleśnieńskiej STODOLARNI stworzona została dzięki projektowi pn.: ”TRADYCJE SŁOWIAŃSKIE ŚPIEWEM NA ŻUŁAWACH MALOWANE”. Wnioskodawcą projektu jest Stowarzyszenie Mieszkańców Oleśno-Wieś z Pomysłem, a strategicznym sponsorem Centrum Spotkań Europejskich ŚWIATOWID w Elblągu. Swoim Patronatem twórcze działania w Oleśnie objął Starosta Elbląski Maciej Romanowski.

Projekt skierowany jest do mieszkańców powiatu elbląskiego ziemskiego - liderów, członków i wolontariuszy ngo (animatorów społecznych).

Genezą pomysłu powołania do życia tego przedsięwzięcia jest fakt, iż znakomita część mieszkańców naszego regionu, to ludność napływowa, której korzenie bardzo często sięgają odległych zakątków Polski i nie tylko. Wielu mieszkańców to potomkowie Łemków, Bojków, Ukraińców (np. mieszkańcy wsi Kwietnik). Część z kolei, to potomkowie mieszkańców byłych terenów wschodniej Polski, a obecnej Białorusi, Litwy czy Rosji. Budowanie tożsamości nie może być oderwane od źródeł. Korzenie mieszkańców tych ziem osadzone są bardzo głęboko w kulturze słowiańskiej, której barwnym elementem był wszechobecny śpiew. Tradycyjnym i naturalnym głosem w śpiewie ludowym (źródłowym) jest śpiew biały, czyli śpiew archaiczny. Każdy człowiek, który się rodzi dysponuje wielką siłą głosu białego. W trybie socjalizacji i edukacji traci te naturalne umiejętności na rzecz emisji gardłowej, zaciśniętej. Propagowanie śpiewu białego w tradycjach słowiańskich pozwoli na powrót do korzeni tak w postaci tradycyjnych pieśni, obrzędów, jak i sposobu wydobywania głosu, a tym samym zarządzania własnym ciałem. Otwieranie się na przestrzeń, naturalność przekazu, twórcze (naturalna improwizacja) podejście.

Bezpośrednimi odbiorcami projektu jest 20 osobowa grupa, rekrutująca się z przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu powiatu ziemskiego, lub osób rekomendowanych przez te organizacje (liderów, członków i wolontariuszy ngo, animatorów społecznych).

Realizacja projektu rozpoczęła się 17.07 br. Główne działania będą miały miejsce w Oleśnie, natomiast część koncertowa działań prowadzona będzie w Aniołowie, Tolkmicku, Elblągu.

Pierwszą turę zakończył cudowny koncert śpiewu białego profesjonalnej grupy Sudarynja, któremu towarzyszył w części zespół uczestników warsztatów. Pieśni polskie, bułgarskie, mołdawskie, serbskie, kozackie. Była radość, łzy wzruszenia, a wszystko w magicznej przestrzeni oleśnieńskiej STODOLARNI.

Marlena Szwemińska
prezeska Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi „Oleśno – wieś z pomysłem”