Warsztaty serowarskie odbędą się w sobotę 14 lutego. Rozpoczynają się o godzinie 11.00 i potrwają 5 godzin. W programie nauka warzenia tradycyjnych serów podpuszczkowych: sera żuławskiego z ziołami, który wywodzi się z kuchni żuławskiej i menonickiej, goudy, który to ser również wykonywany był tradycyjnie na Żuławach oraz parzenicy żuławskiej.

Warsztaty chlebowe

Warsztaty wypiekania tradycyjnego chleba na zakwasie w piecu chlebowym odbędą się w czwartek 19 lutego o godz. 10.00. Warsztaty poprowadzi Joanna Włodarska z Akademii Siedliska pod Lipami, która prowadzi tego typu warsztaty na terenie całego kraju.

Stowarzyszenie „Dwie Wsie” Węzina/Dłużyna z Gminy Elbląg realizuje projekt „Powrót do tradycji – modernizacja świetlicy wiejskiej w Węzinie i warsztaty serowarsko-chlebowe. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach działania 414 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”, z zakresu małych projektów.

W ramach projektu wykonano remont świetlicy wiejskiej w Węzinie celem przystosowania jej do organizowania tam warsztatów serowarskich i chlebowych. Wymieniono instalację elektryczną, a w lutym zostaną zorganizowane warsztaty serowarskie i chlebowe.

Stowarzyszenie „Dwie Wsie” składa podziękowania za pomoc w realizacji projektu:

Pani Genowefie Kwoczek, Wójtowi Gminy Elbląg za wsparcie i udzielenie pożyczki, która umożliwiła prefinansowanie działań związanych z projektem.

Pani Stanisławie Pańczuk – Prezesowi Stowarzyszenia LGD Łączy nas Kanał Elbląski – za wsparcie merytoryczne i doradztwo w czasie realizacji projektu oraz na etapie składania wniosku.

Pani Dianie Rajczyk z LGD Łączy Nas Kanał Elbląski za pomoc merytoryczną.

Pani Elżbiecie Samsel z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko Mazurskiego za cierpliwość i pomoc merytoryczną.

Wszystkim mieszkańcom Dłużyny i Węziny, którzy zaangażowali się w prace przy realizacji projektu.

Szczególne podziękowania składamy panu Leszkowi Berbeciowi z firmy „Dre” w Gronowie Górnym za zapewnienie kwoty niezbędnej na wkład własny finansowy Stowarzyszenia.

Joanna Włodarska

Prezes Stowarzyszenia "Dwie Wsie"

joanna.wlodarska@onet.eu