Już od połowy kwietnia Stowarzyszenie działające przy Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym realizuje projekt warsztatów fotograficznych dla uczniów gimnazjów Elbląga i Powiatu Elbląskiego. Zajęcia są ciepło przyjmowane przez uczniów, którzy interesują się najnowszą technologią, jak i doskonaleniem umiejętności fotografowania. Młodzi ludzie pragną wyjść poza ograniczenia aparatów w telefonach komórkowych czy tryb auto w kompaktach. Warsztaty prowadzone przez nauczyciela podstaw fotografii i filmu Artura Kalinowskiego to pokazanie możliwości kreowania rzeczywistości poprzez zdjęcia w sposób przystępny dla młodzieży. Zarażenie ich sztuką, uzmysłowienie alternatywnego, innego sposobu spędzania czasu wolnego to cel nadrzędny kilku godzin spotkania z fotografią.

Zajęcia realizowane są w Gimnazjum nr 2, nr 6, nr 9 w Elblągu, Gimnazjum w Gronowie Elbląskim, Gimnazjum nr 1 w Pasłęku, Gminnym Gimnazjum w Gronowie Górnym. Powstałe prace uczniów są przede wszystkim świadectwem odkrywania zupełnie innego świata. Mamy nadzieję, że artystycznie zarażona młodzież odnajdzie w fotografii swój własny, prywatny środek wyrazu. Pod koniec realizacji projektu kilkanaście prac pokażemy w szkołach. Towarzyszyć nam będą także przy wystawie nagrodzonych zdjęć w Konkursie Fotograficznym KOLOR. Już teraz zapraszamy na spotkanie ze spojrzeniami młodych.

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Prezydenta Miasta Elbląg w ramach zadania „Wspieranie projektów z zakresu edukacji kulturalnej, ze szczególnym uwzględnieniem programów skierowanych do dzieci i młodzieży” oraz Starosty Elbląskiego w ramach zadania „Działania na rzecz edukacji kulturalnej oraz artystycznej wśród dzieci i młodzieży wiejskiej w powiecie elbląskim”.

Dominika Lewicka-Klucznik

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Fotograficznie w gimnazjach