Zespół Szkół w Pasłęku rozpoczął od września 2014 r. roczną współpracę międzynarodową w ramach programu unijnego eTwinning.

Na początku roku szkolnego w Gdańsku odbyło się spotkanie kontaktowe w języku angielskim dla nauczycieli z wielu państw Unii Europejskiej oraz krajów stowarzyszonych. Reprezentowałem tam Zespół Szkół w Pasłęku. Spotkanie to, stało się okazją do znalezienia partnerów zagranicznych w celu tworzenia wspólnych projektów uczniowskich z użyciem technologii informacyjno-komunikacyjnych. Podczas tego spotkania poznałem Irinę Fihol z Białej Cerkwii Ukraina z którą postanowiliśmy opracować wspólny projekt w języku rosyjskim. Nawiązałem również kontakt z nauczycielami z Litwy –Editą Kazakevič ūté Marjampolo) oraz z Mołdawii – Angelą Zeama Soroka) poprzez stronę internetową programu.

W ten sposób rozpoczęliśmy tworzenie projektu, który nazwaliśmy „My i Wy – Europejczycy”, który to tytuł jest symbolem wsparcia Polski i Litwy dla integracji europejskiej Ukrainy i Mołdawii. Każdy z nauczycieli pracuje z grupą uczniów, realizując założenia projektu, a sami nauczyciele regularnie spotykają się wirtualnie dzięki programowi Skype. W polskiej grupie jest 14 uczniów z klas drugich, którzy uczęszczają na zajęcia zaawansowane języka rosyjskiego.

Do końca pierwszego semestru bieżącego roku szkolnego udało nam się wykonać następujące zadania przy użyciu języka rosyjskiego:

- we wrześniu opracowaliśmy założenia projektu i wszyscy zostali zarejestrowani na stronie internetowej programu eTwinning;

- w październiku uczniowie przygotowali trzy plakaty, którego hasłem było „Co wiemy o… Litwie, Mołdawii i Ukrainie)? Na plakatach uczniowie umieszczali zdjęcia i opisy charakterystycznych aspektów kulturowych poszczególnych państw. Oprócz wersji papierowej, przygotowano prezentacje w programie Prezi;

- w listopadzie przygotowaliśmy zestaw cech łączących wszystkie państwa w zadaniu „Co jest podobne w naszych kulturach?” i umieściliśmy je na stronie projektu;

- w grudniu uczniowie opracowali prezentacje multimedialne w programie Prezi „Boże Narodzenie w naszym państwie”, a ponadto tradycyjną pocztą wysyłali własnoręcznie przygotowane przez siebie kartki świąteczne. Dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Pasłęku, wysłaliśmy do zaprzyjaźnionych trzech szkół foldery o naszym mieście w języku angielskim i niemieckim;

- w styczniu wszystkie państwa przygotowały film „Wirtualny spacer po naszej szkole”, aby można było zobaczyć w jakich warunkach kształcą się nasi przyjaciele. Ponadto na Facebooku została założona grupa projektu, aby móc poznawać się, prezentować efekty współpracy i lepiej kontaktować się z członkami projektu.

Co jeszcze przed nami? W lutym planujemy zorganizowanie wideokonferencji, podczas której każdy uczeń będzie miał możliwość przedstawienia się i powiedzenia o tym, jakie ma pasje i zainteresowania. W tym samym miesiącu uczniowie przygotują zadanie „Pocztówka z naszego państwa”, które polega na stworzeniu albumu, prezentującego najbardziej znane zabytki kraju. Albumy papierowe prześlemy do współpracujących szkół, a wersje elektroniczne w PDF umieścimy na stronie projektu. Dzięki temu każdy będzie mógł lepiej poznać dziedzictwo kulturowe poszczególnych państw. W marcu planujemy zorganizowanie forum internetowego w postaci czatu, podczas którego uczniowie będą poruszali temat „Współczesne problemy naszych państw”. W kwietniu natomiast przygotujemy film, na którym zaprezentujemy jedną ze znanych pieśni ludowych i jeśli się uda wykonamy ją w strojach regionalnych. W maju natomiast planujemy przygotowanie słownika polsko-rosyjsko-litewsko-ukraińsko-mołdawskiego, który stanie się podstawą do stworzenia gry dydaktycznej. Dzięki temu zadaniu poznamy odpowiedniki najczęściej używanych słów w każdym języku w formie zabawy. Czerwiec zakończy naszą pracę przy projekcie. Być może w trakcie jego trwania pojawią się nowe pomysły, które będziemy realizować.

Jest nadzieja również na to, że w przyszłości uda nam się zorganizować wymianę młodzieży z tymi państwami. Niestety, w obecnym stanie prawnym przepisów unijnych, państwa tzw. Erasmus Plus Ukraina i Mołdawia) nie mogą starać się o dofinansowanie na wymianę młodzieży, a do tego sytuacja polityczna na Ukrainie nie pozwala na takie działania. Natomiast jest duża szansa na zorganizowanie wymiany z Litwą, nad czym obecnie pracujemy. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w projekcie, z zaangażowaniem wykonują poszczególne zadania, chcą pokazać siebie, szkołę i nasze państwo z jak najlepszej strony.

Poniżej znajduje się filmik o naszej szkole oraz link do strony internetowej projektu, na której znajdą Państwo opis zadań, ich efekty i zdjęcia.

koordynator projektu – Tomasz Rozenbajgier

strona projektu: http://twinspace.etwinning.net/935