Od 9 do 13 marca Liceum Plastyczne gościło w swoich murach a uczniowie w domach) przedstawicieli szkół artystycznych z Belgii, Turcji, Słowacji, Rumunii i Słowenii w ramach realizowanego projektu Erasmus+. To kolejne doświadczenie wymiany młodzieży, która w założeniu ma rozwijać umiejętności młodzieży, pokazywać inne techniki prac artystycznych oraz zapoznawać z kulturą krajów.

Naszym gościom mieliśmy do zaproponowania wiele - zajęcia w różnych pracowniach oraz artystyczny i historyczny dorobek regionu.

Zaczęliśmy uroczyście - od konferencji w Starostwie Powiatowym, podczas której starosta Maciej Romanowski, opowiedział o naszym regionie, przyrodzie, ekonomii, szkołach powiatowych i unikatowych pochylniach. Dalszą część dnia spędziliśmy na Starym Mieście. Wysłuchaliśmy wprowadzenia o historii CS Galeria EL oraz spotkaliśmy się z rzeźbiarzem Waldemarem Cichoniem, który opowiedział o swojej sztuce, inspiracjach i technikach. Obejrzeliśmy wystawę jego prac przygotowaną na 35-lecie pracy artystycznej. W klimacie Starówki opowiedzieliśmy gościom Legendę o Piekarczyku przy Bramie Targowej, a w Ratuszu Staromiejskim obejrzeliśmy makietę XVII-wiecznego Elbląga i systemu pochylni. Na deser wizyta w Katedrze Świętego Mikołaja, przemarsz Ścieżką Kościelną aż do Bulwaru Zygmunta.

We wtorek pojechaliśmy do Malborka zwiedzić zamek. To był bardzo cenny czas z historią, ciekawymi ludźmi.

Po południu już pierwsze zajęcia w Pracowni Sitodruku. Uczniowie nauczyli się pracować na tkaninie i własnoręcznie wydrukowali torby z logiem projektu i Unii Europejskiej, która współfinansuje projekt w ramach programu Erasmus+. Pracując symultanicznie poszczególne grupy miały warsztaty z animacji 3D. Uczniowie nauczyli się obsługi programu 3D Max i zrobili animacje logo projektu. Odbyły się także zajęcia z fotografii- młodzież eksperymentowała i bawiła się światłem. Na lekcji z historii sztuki w Polsce - uczniowie poznali naszych znakomitych malarzy i ich dzieła.

Nauczyciele w tym czasie zwiedzili Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, obejrzeli film z hologramem.

W czwartek pokazaliśmy gościom Gdańsk. Obcokrajowcy byli zafascynowani krótką wycieczką nad morze - wielu z nich widziało je po raz pierwszy w życiu. Pomimo wiatru i zimna udało im się zwiedzić Akademię Sztuk Pięknych z przewodnikiem, Dwór Artusa, Muzeum Historyczne w Gdańsku i Kościół Mariacki.

W piątek, na zakończenie projektu odbył pokaz filmów zrobionych przez uczestników projektu opowiadających o twórczości i pracy artystów np. rzeźbiarza, grafika, muzyka, artystów ulicznych.

To był bardzo intensywny tydzień, ale dający wiele satysfakcji i otwierający zupełnie inne horyzonty. Nasi uczniowie zawarli nowe, ciekawe znajomości i liczymy, że będzie to także dobrą motywacją do nauki i pracy twórczej. Już za kilka tygodni nasi uczniowie pojadą do Rumunii, by tam poznawać specyfikę szkoły i walory kraju.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Career in Art, czyli artystycznie i multikulturowo
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Career in Art, czyli artystycznie i multikulturowo
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Career in Art, czyli artystycznie i multikulturowo
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu: Career in Art, czyli artystycznie i multikulturowo