Z udziałem sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Dariusza Młotkiewicza w Pałacu Prezydenckim odbył się finał XII edycji ogólnopolskiego konkursu "Sposób na Sukces". Potkanie miało miejsce 28 czerwca i wzięli w nim udział przedstawiciele powiatu elbląskiego, gdyż w gronie finalistów tegorocznej edycji konkursu znalazło się przedsięwzięcie z naszego regionu.

Nagrodę drugiego stopnia w kategorii: inicjatywy na rzecz rozwoju społeczności lokalnych otrzymała inicjatywa pn. „Miejsca z duszą. Miejscowości tematyczne Warmii i Mazur – uruchomienie wiosek tematycznych na terenach popegeerowskich i podejmowanie działań tworzących miejsca pracy z wykorzystaniem potencjału, umiejętności i pomysłów mieszkańców wsi” zrealizowana przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim dodatkową nagrodę Starosty Elbląskiego otrzymali przedstawiciele wsi Pogrodzie, którzy wyjątkowo aktywnie zaangażowali się w przygotowania do konkursu. Nagrodę, w imieniu starosty, wręczyła Gabriela Effenberg, naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Elblągu.

Dariusz Młotkiewicz w imieniu Prezydenta RP i własnym gratulował nagrodzonym sukcesów i życzył kolejnych osiągnięć. Wskazywał, że Bronisław Komorowski przywiązuje bardzo duże znaczenie do problemów obszarów wiejskich, a w Pałacu Prezydenckim organizowane są debaty dotyczące m.in. modernizacji wsi i jej przyszłości.

Minister wskazywał na zwiększającą się liczbę osób mieszkających na wsi, a jednocześnie coraz mniejszą liczbę osób utrzymujących się z rolnictwa. I dlatego, to właśnie m.in. finaliści i uczestnicy konkursu "Sposób na Sukces" mają ogromny wpływ na tworzenie nowych miejsc pracy, nowych aktywności na obszarach wiejskich, a tym samym nowych szans.

Laureaci i wyróżnieni uczestnicy konkursu otrzymali listy gratulacyjne Prezydenta RP, dyplomy, statuetki i nagrody rzeczowe.

Konkurs ma na celu promowanie rozwoju przedsiębiorczości, w tym pozarolniczych przedsięwzięć tworzących nowe miejsca pracy, na obszarach wiejskich i w miastach do 20 tysięcy mieszkańców, aktywizację gospodarczą mieszkańców wsi, upowszechnianie informacji o wyróżnionych przedsięwzięciach gospodarczych, upowszechnianie wiedzy o sposobach pozyskiwania środków na dofinansowanie przedsięwzięć gospodarczych, wymianę doświadczeń i współpracę pomiędzy uczestnikami konkursu, promocję przedsięwzięć realizowanych w ramach inicjatywy Leader, promocję przedsięwzięć realizowanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Konkurs "Sposób na Sukces" powstał z inicjatywy Centrum Doradztwa Rolniczego w 2000 roku i od tej pory jest przeprowadzany corocznie. Patronat honorowy nad konkursem sprawuje Prezydent RP.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Sposób na sukces
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Sposób na sukces