Przejdź do treści.

Menu

Zdjęcie numer 1 w artykule: Informacja dot. instalacji kolektorów słonecznych

Promieniowanie słoneczne to jeden z najłatwiejszych i stosunkowo tanich sposobów pozyskiwania energii. Jednym z samorządów, w którym ta metoda zagospodarowania energii odnawialnej zdobyła zwolenników jest powiat elbląski. Starostwo Powiatowe w Elblągu chce być coraz bardziej ekologiczne i oszczędne. W związku z tym m.in. podjęto decyzję o instalacji kolektorów słonecznych w sześciu podległych mu obiektach użyteczności publicznej: Domu Pomocy Społecznej w Tolkmicku, Zakładzie Aktywności Zawodowej w Kamionku Wielkim, Domu Pomocy Społecznej w Rangórach, Domu Pomocy Społecznej "Krokus" we Władysławowie, Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kamionku Wielkim, Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku. Inwestycja warta 1 268 323, 37 zł realizowana jest w ramach projektu „Zmniejszenie zużycia energii poprzez budowę kolektorów słonecznych w całorocznych obiektach użyteczności publicznej powiatu elbląskiego” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Na inwestycję pozyskano 80% dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego tj. 1014658,68 zł.

Wyłoniony w drodze przetargowej wykonawca projektu zakończył już pracę na terenie Domu Pomocy Społecznej „Krokus” we Władysławowie. Na specjalnych konstrukcjach wsporczych zamocowanych do dachu budynku zainstalowano układ 30 kolektorów charakteryzujących się wysoką sprawnością i efektywnością. Posiadają one nowoczesną estetycznie wyglądającą obudowę. Przy każdej baterii kolektorów zastosowano zawór regulacyjny umożliwiający precyzyjne wyregulowanie przepływu. Poza tym na każdej baterii kolektorów przewidziano separator powietrza z zaworem odcinającym i zawory odcinające każdą baterię. Przewody instalacji solarnej zostały poprowadzone na zewnątrz do pomieszczenia kotłowni. Ciepło z kolektorów jest odbierane za pomocą płynu solarnego i przekazane wodzie poprzez wymiennik płytowy do 2 zasobników buforowych. Następnie ciepło jest oddawane poprzez wymiennik płytowy do zasobnika podgrzewu wody. W razie potrzeby cwu będzie dogrzewana przez kocioł olejowy. Zainstalowane kolektory w okresie zimowym wspomogą istniejącą instalację centralnego ogrzewania w produkcję ciepłej wody a w okresie letnim w znacznym stopniu ją wspomoże. W Domu Pomocy Społecznej Krokus we Władysławowie przebywa 40 pensjonariuszy.

Na ukończeniu są również prace w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku. Placówka została wyposażona w 62 kolektory słoneczne usytuowane na dachu budynku internatu. Przy realizacji inwestycji wykorzystano podobne rozwiązania jak w przypadku Władysławowa.

Co prawda w pozostałych jednostkach nastąpiły pewne opóźnienia w realizacji inwestycji, które były związane z koniecznością wzmocnienia konstrukcji dachowych ale prace są kontynuowane. W domu Pomocy Społecznej w Tolkmicku przewidziano 80 sztuk kolektorów słonecznych, które w razie potrzeby będą wspomagane przez istniejące kotły grzewcze. W Zakładzie Aktywności Zawodowej w Kamionku Wielkim będą pracować 32 kolektory słoneczne, ale ze względu na odległość poszczególnych budynków instalację solarną należało podzielić na trzy części. W przypadku niewystarczającej ilości energii słonecznej użyte zostaną kotły gazowe. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku będzie wyposażany w 32 kolektory, układ 28 kolektorów instalowany jest w Domu Pomocy Społecznej w Rangórach.

Innowacyjne rozwiązania realizowane we wszystkich wymienionych obiektach użyteczności publicznej zapewnią w przyszłości wiele wymiernych korzyści. Przede wszystkim zamontowane kolektory pokryją 51 proc. zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. W znacznym stopniu ograniczone zostanie zużycie stosowanych dotąd paliw olej, węgiel, drewno co przyczyni się do poprawy jakości powietrza i zmniejszy emisję zanieczyszczeń do atmosfery o połowę w stosunku do aktualnych wielkości. Ważny jest również aspekt finansowy. W zależności od warunków pogodowych szacuje się, że roczne oszczędności wyniosą od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Wszystkie działania w ramach projektu uwzględniają politykę zrównoważonego rozwoju. Przyczyniają się one również do realizacji priorytetów Powiatu Elbląskiego, który jako jeden z celów stawia sobie poprawę i zachowanie dobrego stanu środowiska.

Zdjęcie numer 2 w artykule: Informacja dot. instalacji kolektorów słonecznych

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Informacja dot. instalacji kolektorów słonecznych
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Informacja dot. instalacji kolektorów słonecznych
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Informacja dot. instalacji kolektorów słonecznych
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu: Informacja dot. instalacji kolektorów słonecznych
Zdjęcie numer 5 galerii dla artykułu: Informacja dot. instalacji kolektorów słonecznych
Zdjęcie numer 6 galerii dla artykułu: Informacja dot. instalacji kolektorów słonecznych
Zdjęcie numer 7 galerii dla artykułu: Informacja dot. instalacji kolektorów słonecznych
Zdjęcie numer 8 galerii dla artykułu: Informacja dot. instalacji kolektorów słonecznych
Zdjęcie numer 9 galerii dla artykułu: Informacja dot. instalacji kolektorów słonecznych
Zdjęcie numer 10 galerii dla artykułu: Informacja dot. instalacji kolektorów słonecznych
Zdjęcie numer 11 galerii dla artykułu: Informacja dot. instalacji kolektorów słonecznych
Zdjęcie numer 12 galerii dla artykułu: Informacja dot. instalacji kolektorów słonecznych
Zdjęcie numer 13 galerii dla artykułu: Informacja dot. instalacji kolektorów słonecznych
Zdjęcie numer 14 galerii dla artykułu: Informacja dot. instalacji kolektorów słonecznych

bip.powiat.elblag.pl

bip

Nieruchomość w Rangórach k. Elbląga do sprzedaży

Połącz się z tłumaczem

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Film Promocyjny 2023

Newsletter

Wydarzenia

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski