19 kwietnia 2012 r. w Zespole Szkól Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku odbyła się XII Olimpiada „Przyroda i historia powiatu elbląskiego”. Organizatorami konkursu byli: Starostwo Powiatowe w Elblągu i Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej. Rywalizacja przebiegała w kategorii szkół podstawowych oraz w kategorii szkół gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych.

Do konkursu zgłosiły się trzyosobowe drużyny ze szkół powiatu elbląskiego: 6 szkół podstawowych, 3 gimnazjów i 3 szkół ponadgimnazjalnych. Komisja konkursowa oceniała indywidualnie rozwiązywane testy, obejmujące 100 pytań z zakresu historii powiatu, historii Kanału Elbląskiego, ekologii i ochrony środowiska, botaniki i geografii. Ocenie podlegały również zadania rozwiązywane drużynowo oraz prezentacja przygotowanego wcześniej pomysłu na projekt pt. „Co zrobię dla zachowania historii lub przyrody swojej miejscowości, gdy będę miał/a do dyspozycji 10.000 euro?”

W XII Olimpiadzie „Przyroda i historia powiatu elbląskiego” w kategorii indywidualnej zwyciężyli:

• Szkoły Podstawowe:

I miejsce – Hanna Sidor z SP w Godkowie

II miejsce – Łukasz Szymański z SP nr 2 w Pasłęku

III miejsce – Patrycja Adamczyk z SP nr 2 w Pasłęku

• Gimnazja i Szkoły Ponadgimnazjalne:

I miejsce – Urszula Dyl z ZS w Pasłęku

II miejsce – Anna Ignasz z ZS w Pasłęku

III miejsce – Weronika Pypczyńska z Gimnazjum w Stankowie

Zespołowo najlepsi okazali się:

• Szkoły Podstawowe:

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Pasłęku

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Godkowie

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Zwierznie

• Gimnazja i Szkoły Ponadgimnazjalne:

I miejsce – Zespół Szkół w Pasłęku

II miejsce – Gimnazjum w Dobrym

III miejsce – Gimnazjum w Stankowie

Ponadto Komisja Konkursowa przyznała wyróżnienia za prace nad projektem:

Szkole Podstawowej nr 1 w Gronowie Górnym z udziałem: Dominiki Gójskiej, Zuzanny Kwoczek, Stefanii Starańczak za koncepcję renowacji cmentarza w Przezmarku oraz Gimnazjum w Stankowie, które reprezentowały: Magdalena Pypczyńska, Wiktoria Jakubowska i Weronika Pypczyńska za promocję rezerwatu przyrody jeziora Drużno.

Wszyscy uczestnicy Olimpiady otrzymali dyplomy za udział i nagrody pocieszenia.

Cenne nagrody dla zwycięzców ufundował Starosta Elbląski. Rywalizacja drużyn przebiegała w bardzo sympatycznej i życzliwej atmosferze.

Gratulujemy zwycięzcom i ich opiekunom.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: XII edycja Olimpiady „Przyroda i historia powiatu elbląskiego”
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: XII edycja Olimpiady „Przyroda i historia powiatu elbląskiego”
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: XII edycja Olimpiady „Przyroda i historia powiatu elbląskiego”
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu: XII edycja Olimpiady „Przyroda i historia powiatu elbląskiego”