Zdjęcie numer 1 w artykule: Sprzątam, segreguję, szanujęZarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz Centra Edukacji Ekologicznej ogłaszają akcję „Wiosenne Sprzątanie Warmii i Mazur", która odbędzie się w kwietniu i przebiegnie pod hasłem „Sprzątam, segreguję, szanuję".
To już XII edycja akcji, która co roku poza setkami ton zebranych surowców wtórnych tysiącami uczestników biorących udział w lokalnych sprzątaniach i wydarzeniach edukacyjnych, przyczynia się do poprawy stanu środowiska oraz zwiększa świadomość ekologiczną mieszkańców. W większości szkół, gmin i organizacji pozarządowych akcja znalazła już stałe miejsce w kalendarzach działań.
Tym razem hasłem przewodnim jest „Sprzątam, segreguję, szanuję". Sprzątam- dbam o czystość wokół nas; segreguję- prowadzę selektywną zbiórkę odpadów w domu, szkole, gminie; szanuję - pomagam zwierzętom - tak w skrócie należy interpretować hasło -Oczywiście do każdej części hasła tegorocznego Wiosennego Sprzątania, można dopisać jeszcze inne bardziej szczegółowe działania, ale cel jest jeden - ochrona środowiska naturalnego naszego pięknego regionu.
Wśród działań obok tradycyjnego sprzątania planuje się między innymi tworzenie nowych lub pielęgnację istniejących remiz śródpolnych, sadzenie lasów, prowadzenie prelekcji i zajęć dotyczących bioróżnorodności ekosystemów leśnych, pamiętając że rok 2012 ogłoszono Rokiem Kaczki.
Zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc przy realizacji tegorocznej akcji „Wiosenne Sprzątanie Warmii i Mazur 2012". Liczymy na wsparcie i koordynację działań na terenie powiatu, zwłaszcza w zakresie sprawj2ejJo_usuwania zebranych odpadów.
Pamiętajmy, że stan środowiska naturalnego zależy od nas wszystkich, a edukacja
ekologiczna wymaga stałego, wielokierunkowego i wielokrotnego działania, które możliwe jest
tylko przy współpracy i zrozumieniu wszystkich mieszkańców Warmii i Mazur.