24 listopada 2011 roku Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku był gospodarzem I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Życiu i Działalności Stanisława Mikołajczyka. Do konkursu zostały zaproszone szkoły z całej Polski noszące imię Stanisława Mikołajczyka.

Pomysłodawczyniami przedsięwzięcia były Małgorzata Purzycka i Małgorzata Cytrycka - nauczycielki historii w ZSEiT w Pasłęku. Konkurs poprzedziły przygotowania prowadzone już od maja 2011 roku, obejmowały one sporządzenie regulaminu, nawiązanie kontaktów ze szkołami noszącymi imię Stanisława Mikołajczyka, rozpoczęcie współpracy z Zarządem Głównym Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka w Poznaniu oraz z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

Celem konkursu była szeroko rozumiana promocja wiedzy o życiu i działalności społeczno-politycznej Stanisława Mikołajczyka, a także popularyzacja ogólnej wiedzy historycznej i rozwijanie zainteresowań uczniów. Po wcześniejszych eliminacjach szkolnych do konkursu przystąpili uczniowie z następujących szkół: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Gnieźnie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wągrowcu, Zespół Szkół w Opatówku, Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku. W rywalizacji konkursowej brały udział trzyosobowe drużyny z poszczególnych szkół, zmagające się z pytaniami przygotowanymi przez Zarząd Główny Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka w Poznaniu. Konkurs odbył się w II etapach , część I testowa z udziałem wszystkich drużyn oraz część II ustna z udziałem 6 finalistów. Uczestnicy konkursu prezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy, co docenili członkowie komisji w składzie: przewodniczący , wiceprezes ZG Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka w Poznaniu Andrzej Skałecki, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Elblągu Andrzej Sawicki, nauczyciel historii z ZSEiT w Pasłęku Małgorzata Purzycka.

Nagrody komisja konkursowa przyznała w kategorii indywidualnej i zespołowej. Najwyższy poziom wiedzy prezentowała uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Gnieźnie Joanna Siejak. II i III miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku - Patrycja Niedźwiedzka i Marcin Suchodolski. W kategorii zespołowej najwięcej punktów zdobyła drużyna z ZSEiT w Pasłęku. Część ustna konkursu odbyła się w obecności licznie zgromadzonej publiczności. Imprezę uświetnił swoją obecnością Wojciech Jankowiak - prezes Zarządu Głównego Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka w Poznaniu pełniący jednocześnie funkcję wicemarszałka Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Przy okazji tego konkursu miała miejsce wystawa eksponatów sprowadzona dzięki uprzejmości dyrektora Janusza Gmitruka z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, ukazująca życie i działalność Stanisława Mikołajczyka.

Konkurs dał możliwość spotkania się nauczycieli szkół noszących imię Stanisława Mikołajczyka oraz przedstawicieli instytucji, którym bliska jest idea propagowania wiedzy o tym szacownym Polaku. Spotkanie zaowocowało konkretnymi deklaracjami kontynuowania współpracy szkół mikołajczykowskich.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: I Ogólnopolski Konkurs  Wiedzy o Życiu i Działalności Stanisława Mikołajczyka
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: I Ogólnopolski Konkurs  Wiedzy o Życiu i Działalności Stanisława Mikołajczyka
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: I Ogólnopolski Konkurs  Wiedzy o Życiu i Działalności Stanisława Mikołajczyka
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu: I Ogólnopolski Konkurs  Wiedzy o Życiu i Działalności Stanisława Mikołajczyka