„Wiem i rozumiem więcej, zyskuję przyjaciół” pod takim hasłem odbyła się polsko-niemiecka wymiana młodzieży w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku. Projekt realizowany był od 23 do 27 maja we współpracy z niemiecką szkołą Lucas-Cranach Gymnasium z Wittenbergi.

Spotkanie to miało na celu zacieśnianie kontaktów między szkołami, poznanie kultur i stylu życia obu narodów oraz pozbycie się stereotypów i wzajemnych uprzedzeń. Uczestnicy wymiany starali się przełamywać barierę językową, porozumiewając się zarówno w języku niemieckim, jak i angielskim.

Wizyta rozpoczęła się powitaniem 13 gości 10 uczniów i 3 nauczycieli). Młodzież z Niemiec udała się wraz z polską młodzieżą na spotkanie z dyrekcją, na zajęcia integracyjne, na których poprzez gry i zabawy miała okazję poznać się bliżej.

„Polski poranek” i „niemieckie popołudnie”, podczas których uczniowie zaprezentowali przygotowane przez siebie filmy i prezentacje multimedialne, były wspaniałą okazją do poznawania obu krajów. Uczniowie razem uczestniczyli w lekcji języka angielskiego, zwiedzili również Gdańsk i Malbork jako wspólne elementy historii. Przez cały czas spotkania uczestnicy bawili się w reporterów i fotografów, gromadzili materiały do prezentacji wieńczącej projekt. W czwartkowe popołudnie cztery grupy pracowały nad upamiętnieniem wspólnego spotkania, a wyniki pracy mogli ocenić sami autorzy podczas prezentacji swojej pracy następnego dnia. Na zakończenie w ogrodzie szkoły zostało posadzone drzewo , dąb, które przywiozła z Niemiec Svenja - uczestniczka projektu.

Wspólnie spędzony czas był doskonałą okazją do doskonalenia umiejętności językowych, wzajemnego poznania się, nawiązania długotrwałych znajomości, a nawet przyjaźni. Zaznaczyć jednak należy, że organizacja tego przedsięwzięcia oraz realizacja bogatego programu nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, szkoły oraz rodziców, którzy włożyli wiele wysiłku, aby przyjąć uczniów z Wittenbergi w swoich domach.

Wymiana młodzieży polsko-niemieckiej przyniosła wiele satysfakcji zarówno młodzieży, jak i organizatorom.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Polsko-niemiecka wymiana młodzieży w ZSEiT
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Polsko-niemiecka wymiana młodzieży w ZSEiT
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Polsko-niemiecka wymiana młodzieży w ZSEiT
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu: Polsko-niemiecka wymiana młodzieży w ZSEiT