W dniach 09 - 11 grudnia w Lizbonie odbył się Europejski Konkurs Kompetencji Zawodowych EuroSkills 2010. Polskę reprezentowało pięciu uczestników, w tym Ariel Opanowicz, który jest tegorocznym absolwentem Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Dorosłych w zawodzie stolarz w Zespole Szkół Zawodowych w Pasłęku.

Do udziału w reprezentacji Polski został zaproszony jako laureat Ogólnopolskiego Konkursu Zawodowego Ochotniczych Hufców Pracy „Sprawny w zawodzie - stolarz”. Do konkursów był przygotowywany przez instruktorów praktycznej nauki zawodu z Gospodarstwa Pomocniczego Warmińsko-Mazurskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Pasłęku, gdzie realizował praktyczną naukę zawodu a także przezCezarego Terecha nauczyciela przedmiotów zawodowych i kierownika Gospodarstwa Pomocniczego W-M WK OHP w Pasłęku.

W Lizbonie młodzi specjaliści w wieku 18-25 lat z całej Europy rywalizowali ze sobą w 52 konkurencjach związanych z umiejętnościami zawodowymi między innymi murarza, grafika komputerowego, fryzjera, cieśli budowlanego, mechanika, logisty, kucharza, kelnera, mechatronika i innych potwierdzających kompetencje zawodowe, które oceniała międzynarodowa komisja ekspertów w każdej dziedzinie oddzielnie. Ariel Opanowicz został przydzielony do międzynarodowego zespołu z Cypryjczykiem, Finem, Austriakiem i Luksemburczykiem. Zadaniem zespołu było wybudowanie domu. Ariel zdobył czwarte miejsce w kategorii cieśla budowlany. Ponadto otrzymał „Medal of Excelence”, wręczany wyłącznie tym uczestnikom, którzy przekroczyli pułap 500 punktów. Ariel otrzymał także certyfikat , Europass potwierdzający kompetencje zawodowe oraz dyplom uczestnictwa.

W trakcie Europejskiego Konkursu Kompetencji Zawodowych EuroSkills 2010 funkcje obserwatorów pełnili Jerzy Mormul Komendant Główny OHP i Cezary Terech pracodawca i nauczyciel laureata. W trakcie wielu spotkań i rozmów nawiązano nowe znajomości i kontakty, które zaowocują w późniejszej pracy w projektach i współpracy międzynarodowej.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Sukces absolwenta Zespołu Szkół Zawodowych w Pasłęku
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Sukces absolwenta Zespołu Szkół Zawodowych w Pasłęku
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Sukces absolwenta Zespołu Szkół Zawodowych w Pasłęku
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu: Sukces absolwenta Zespołu Szkół Zawodowych w Pasłęku