Tegoroczne obchody objęte były honorowym patronatem przez Prezydenta Elbląga oraz Starosty Elbląskiego i wiązały się z obchodami 100- lecia Policji Państwowej. W dniu 19 lipca 2019 r. w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” odbyła się uroczysta akademia na której policjantom i pracownikom Policji zostały wręczone awanse i odznaczenia. Po zakończeniu akademii dla policjantów i zaproszonych gości zorganizowano poczęstunek przygotowany przez restaurację „Nowa Holandia”.

Następnie funkcjonariusze na Bulwarze Zygmunta Augusta zorganizowali festyn, który przygotowany był specjalnie dla mieszkańców Elbląga i powiatu elbląskiego.

Dla mieszkańców przygotowano szereg atrakcji takich jak: pokaz tresury psów służbowych, pokaz łodzi patroli wodnych Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej. Dodatkowymi atrakcjami były przejażdżki kucykami, które przygotowała Herkules Konie – Milena Gałązka oraz szereg gier i zabaw przygotowanych przez animatorów z Spółdzielni Socjalnej „Idea”. Dzięki uprzejmości siłowni Matrix, każdy chętny mógł sprawdzić swoją tężyznę fizyczną a dla prawdziwych pasjonatów starej motoryzacji były pojazdy policyjne z roku 99 i 2000 zaprezentowane dzięki uprzejmości Pana Adama Stelmach.

Nie mogło zabraknąć również konkursu „Niebieska kropka” dla dzieci i rodziców z zakresu ruchu drogowego, pytań o bezpieczeństwo w trakcie wypoczynku wakacyjnego oraz przebywania nad wodą, był również tor rowerowy dla najmłodszych. Za bezbłędne wykonane zadania na 10 stanowiskach konkursowych uczestnicy otrzymywali kropki, które upoważniały do odbioru atrakcyjnych nagród.

W namiocie prewencyjnym można było porozmawiać z dzielnicowymi KMP Elbląg o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, Aplikacji Moja Komenda, czy też aplikacji Dzielnicowy Bliżej Nas, otrzymać rocznik elbląskiej komendy, ulotki informacyjne dotyczące bezpiecznych wakacji, bezpieczeństwa nad wodą, bezpieczeństwa w lesie.

Podczas festynu nie mogło zabraknąć również zaprzyjaźnionych służb, które dumnie prezentowały swój sprzęt. Można było m.in. wsiąść do samochodu Straży Pożarnej, przećwiczyć resuscytację pod okiem przeszkolonych strażaków, zobaczyć od środka więźniarkę z Aresztu Śledczego, obejrzeć wyposażenie pojazdów Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Straży Miejskiej, Urzędu Celno – Skarbowego. Sprawdzić autentyczność dokumentów oraz prześwietlić bagaż. Ponadto można było skorzystać z bezpłatnej przejażdżki quadem wspólnie z instruktorem z „Grupy Wodnej”.

Dzięki uprzejmości Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego z Elbląga i Olsztyna mieszkańcy mogli sprawdzić co dzieję się z człowiekiem podczas wypadku drogowego, chętnych do skorzystania z symulatora zderzeń i symulatora dachowania nie brakowało. Pracownicy Elbląskiego Parku Technologicznego w Elblągu również przygotowali szereg niespodzianek dla uczestników festynu.

Restauracja „Nowa Holandia” przygotowała pyszny żurek, a słodyczy dopełniała „policyjna” krówka oraz dodatkowe słodycze otrzymane z „Wolność” Sp. z.o.o.

W pomocy przy organizacji festyny aktywnie włączyli się: Prezydent Miasta, Starosta Elbląski, którzy przeznaczyli środki finansowe na nagrody dla uczestników konkursów, druk materiałów promocyjno – informacyjnych i usługę cateringową, Tawerna Tortuga, Siłownia Matrix, Herkules Konie – Milena Gałązka, „Grupa Wodna”, Restauracja Nowa Holandia, animatorzy ze Spółdzielni Socjalnej „Idea”, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu oraz Pan Adam Stelmach.

KOMENDANT

MIEJSKI POLICJI