W dniu 15 czerwca 2019 roku na Stadionie Miejskim w Tolkmicku odbył się Festyn Sportowo – Integracyjny dla Osób Niepełnosprawnych organizowany przez Zakład Aktywności Zawodowej w Kamionku Wielkim, Warsztat Terapii Zajęciowej w Kamienniku Wielkim oraz Klub Sportowy „Barkas” w Tolkmicku.

W Spartakiadzie brały udział osoby niepełnosprawne z jednostek organizacyjnych Powiatu Elbląskiego, tj. z Zakładu Aktywności Zawodowej w Kamionku Wielkim, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kamienniku Wielkim, Środowiskowy Dom Samopomocy w Przezmarku, Warsztat Terapii Zajęciowej przy DPS "Krokus", Warsztat Terapii Zajęciowej przy Domu Pomocy Społecznej w Tolkmicku, Dom Pomocy Społecznej w Rangórach, Dom Pomocy Społecznej w Tolkmicku, Dom Pomocy Społecznej we Władysławowie

Uroczystego otwarcia dokonała Pani Genowefa Kwoczek – Przewodnicząca Rady Powiatu w Elblągu.

Obecnością swą zaszczycili nas także: Pan Zbigniew Rutkowski – Członek Zarządu Powiatu w Elblągu, Pan Tomasz Domżalski – Dyrektor PCPR w Elblągu, Pani Magdalena Dalman – Burmistrz Miasta i Gminy Tolkmicka oraz Pan Andrzej Osmański – Przewodniczący Rady Miejskiej w Tolkmicku.

Podczas trwania Festynu można było zobaczyć pokaz prezentujący sztukę walk rycerskich, co więcej – każdy z uczestników mógł spróbować zmierzyć się z rycerzem i nauczyć się podstawowych ciosów i uników oraz sprawdzić swoje umiejętności w używaniu miecza i tarczy. Pokaz powiązany był z integracją uczestników w klimacie średniowiecznej zabawy.

Pod okiem Trenerki Pauliny Dąbrowskiej wystąpili mistrzowie olimpiady Specjalnej z Integracyjnego Klubu Sportowego „ATAK” , którzy zaprezentowali techniki walki judo.

Natomiast zmagania sportowe przebiegały w konkurencjach:

Indywidualnych: rzut podkową, tenis stołowy, rzut piłką lekarską, rzut piłką palantową,

bieg z przeszkodami, rzut do kosza.

Grupowych: przeciąganie liny, piłka nożna

Za zdobycie I, II, III miejsca w poszczególnych konkurencjach zwycięzcy otrzymali puchary, pamiątkowe medale oraz nagrody.

Uczestnicy spartakiady mogli także skorzystać z poczęstunku.

Podczas trwania całego spotkania można było zauważyć jak wiele radości i szczęścia daje osobom niepełnosprawnym możliwość uczestniczenia w tego typu imprezach.

To był dzień pełen radości, słońca i pięknych emocji dla wszystkich.

Celem imprezy była popularyzacja sportu wśród osób niepełnosprawnych, rehabilitacja i podnoszenie sprawności fizycznej w połączeniu z tak ważną integracją osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem lokalnym.

Mariusz Kiełtyka

Kierownik ZAZ w