„POZNAJEMY SMAKI EUROPY” to projekt realizowany w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku w latach 2018-2020 w ramach programu Erasmus Plus Akcja 1: Mobilność Edukacyjna.

W pierwszej turze tego projektu 12 uczniów ZSEiT z klasy II i III technikum kształcącego w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych w Pasłęku odbyło dwutygodniowe praktyki zawodowe w Maladze, w Hiszpanii. Młodzież odbywała praktyki na stanowisku „cook asystent” i kelner w zakładach gastronomicznych typu zamkniętego - stołówka szkolna i w restauracji – pizzerii. Praktykanci mieli możliwość poznania surowców, z którymi na co dzień nie pracują. Region, w którym uczniowie odbywali praktyki, to Andaluzja - jego kuchnia ma arabskie tradycje. W tych stronach przyrządza się mięsa z rożna, sosy z dodatkiem kminku lub szafranu oraz słodycze z tłuczonych migdałów. Powszechnie używa się pomidorów i papryki. Do sałatek stosuje ocet z miejscowej cheery. Główne dania rybne to smażone sardynki oraz kalmary. Uczniowie mieli także możliwość przyrządzania przekąsek charakterystycznych dla tego regionu - tapas, które są serwowane w całej Hiszpanii, a także tradycyjnych hiszpańskich dań takich jak paella i gazpacho. Uczennica pracująca jako kelnerka, obsługiwała gości restauracji i dzięki temu zdobyła większe doświadczenie zawodowe, udoskonaliła swoje umiejętności językowe i interpersonalne. W wolnym czasie uczniowie cieszyli się przepiękną plażą nad Morzem Śródziemnym, zwiedzili Malagę oraz Sevillę.

Wszyscy uczestnicy projektu „W POSZUKIWANIU SMAKÓW EUROPY” zgodnie twierdzili, że udział w projekcie pozwolił im zdobyć bezcenne doświadczenie, które na pewno będą mogli wykorzystać w przyszłej pracy. Udział w projekcie był też świetną okazją do podniesienia kompetencji językowych, poznania kultury i obyczajów Hiszpanii oraz skosztowania smaków śródziemnomorskiej kuchni.

Druga tura projektu Erasmus Plus będzie realizowana w roku szkolnym 2019/2020.

Justyna Konopacka