Kolejny raz uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku pokonują drogę z Pasłęka do Rimini.

Można powiedzieć, że aż i tylko 1832 km, które pokonać można w 2 godziny samolotem. To tam zaczyna się przygoda 15 młodych ludzi gotowych na zdobywanie umiejętności zawodowych na polu międzynarodowym, którzy od września uczestniczą w projekcie „Aktywni zawodowo w Europie” realizowanym ze środków PO WER na zasadzie programu Erasmus+. Żaden z nich nie wie, czego może się spodziewać, ale liczą na to, że każdy dzień przyniesie coś nowego, co przyda się w późniejszym życiu zawodowym.

Wyjeżdżając na zagraniczne praktyki zawodowe, uczniowie technikum kształcącego w zawodzie technik agrobiznesu i technik przetwórstwa mleczarskiego muszą pokonać swoje słabości, barierę językową, wyjść ze strefy komfortu dnia codziennego oraz rutyny, w której żyją, aby przede wszystkim rozwinąć ważne życiowe umiejętności. Możliwość poznania nowych ludzi, kultury, mentalności mieszkańców pozwala im na otwarcie się na świat i wzbogaca osobowość.

Młodzież dopiero zaczyna dwutygodniową przygodę w zakładach przetwórstwa spożywczego. I mamy nadzieję, że będzie chłonąć przekazywaną wiedzę, że pozna tajniki produkcji włoskich lodów, produkcji wyrobów cukierniczych oraz bioproduktów.

Aneta Wołosz

logotyp Rimini