Przejdź do treści.

Menu

9 maja 2019 roku w Muzeum Stutthof w Sztutowie odbyły się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę oswobodzenia KL Stutthof. W uroczystościach, jak co roku, udział wzięła Kompania Reprezentacyjna i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej w Gdyni. W tym roku wysłuchaliśmy utworów na skrzypce w wykonaniu Karoliny Nowotczyńskiej z Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

W imieniu byłych więźniów głos zabrał Marek Dunin-Wąsowicz, członek Szarych Szeregów, Armii Krajowej, więziony na Pawiaku, przywieziony w maju 1944 r. do KL Stutthof (numer 35461). Przebywał w obozie do pieszej ewakuacji 25 stycznia 1945 r. W swoim przemówieniu Marek Dunin-Wąsowicz wspominał okrutny czas pobytu w obozie koncentracyjnym Stutthof oraz wygłosił przestrogę przed powtórzeniem się historii wraz z przesłaniem do następnych pokoleń o szacunek i tolerancję.

Nie zabrakło również przemówienia dyrektora Muzeum Stutthof - Piotra Tarnowskiego, który powiedział m.in. „Zbliżający się koniec wojny – rok 1945 – przyniósł najtragiczniejszy fragment w pięcioletniej historii KL Stutthof. W okresie nieco ponad trzech miesięcy - od 25 stycznia do 9 maja - na trasach ewakuacji lądowej, morskiej i w samym obozie zginęło 25 000 ludzi.

(…) Okrutne to były czasy, przepełnione walką, nienawiścią, radością zwycięstwa i obawą o nadchodzące jutro, głodem, chorobą, strachem. Radość wolności zmieszana z jarzmem śmierci, głodem i poniżeniem, odarciem z godności i człowieczeństwa. Gdy czytamy relacje byłych więźniów czasem trudno wymagać, by wyobraźnia pozwoliła zobaczyć to wszystko. Trudno sobie wyobrazić. Trudno zrozumieć. Trudno przekazać…”

Zaapelował również do wszystkich obecnych podczas uroczystości:

„Przez ostatnie lata zwracając się do Państwa na uroczystościach składam deklaracje - w imieniu muzealników - o tym, że będziemy pamiętać, że wychowamy młode pokolenia tak, by pamiętały. Mówię o tym co roku… i serce ściska mi żal, że musimy się pogodzić z tym co nieuchronne, że odchodzą byli więźniowie - strażnicy pamięci, często przyjaciele Muzeum, wierni druhowie na trudnej drodze nauczania o zagładzie... I serce ściska mi żal, że przemijanie jest nieuniknione - godzę się z tym, ale powoli. (…)”

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów oraz zapalenie „zniczy pamięci” pod pomnikiem Walki i Męczeństwa.

Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim pełnili podczas uroczystości rolę wolontariuszy, pomagali w rozstawieniu sprzętu, ławek, krzeseł, porządkowaniu terenu. Z powierzonego zadania wywiązali się wzorowo.

Dla nas obchody uroczystości rozpoczęły się dzień wcześniej – gościliśmy w naszym ośrodku Piotra Łubieńskiego - powstańca warszawskiego i byłego więźnia obozu koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie. Pan Piotr odwiedził nas, by osobiście podziękować młodzieży za pamięć (chłopcy uczestniczą co roku w akcji Kartka do Powstańca i to właśnie Pan Piotr jest ich adresatem). Przy okazji mogliśmy wysłuchać opowieści o trudnych czasach wojny, doświadczeniach młodego uczestnika powstania warszawskiego i okrutnym czasie pobytu w obozie koncentracyjnym. Młodzież słuchała z uwagą opowieści naszego gościa, przyglądała się z ciekawością materiałom, które przyniósł pan Piotr. Na koniec były więzień wygłosił przestrogę przed powtórzeniem się historii wraz z przesłaniem o szacunek i tolerancję.

Dziękujemy za piękną lekcję historii.

Jesteśmy wdzięczni Muzeum Stutthof za to, że jesteśmy częścią Koalicji Pamięci.

Agata Ojrzynska

 

bip.powiat.elblag.pl

bip

Nieruchomość w Rangórach k. Elbląga do sprzedaży

Połącz się z tłumaczem

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Film Promocyjny 2023

Newsletter

Wydarzenia

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski