Kształcenie zawodowe w regionie to temat przewodni konferencji, która odbyła się w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku w dniu 15 listopada 2018 roku.

Udział w konferencji wzięli przedstawiciele kuratorium, władz samorządowych, pracodawców, instytucji rynku pracy, dyrektorzy szkół, nauczyciele i doradcy zawodowi.

Dyrektor ZSEiT Marian Matuszczak przedstawił wizję nowoczesnej szkoły zawodowej, która skutecznie i efektywnie powinna funkcjonować w koalicji uczeń – pracodawca – szkoła. Podkreślił, że szkoła na miarę czasów wsłuchuje się zarówno w potrzeby uczniów jak i pracodawców, wychodzi im naprzeciw.

O potrzebach zmian w szkolnictwie zawodowym oraz o dialogu z pracodawcami mówili: starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie Delegatura w Elblągu Teresa Bednarz, naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Elblągu Gabriela Effenberg, burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu Ewa Micuda i prezes Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka Barbara Bąkowska.

Przedstawiciele pracodawców, lokalni przedsiębiorcy dzielili się wiedzą, doświadczeniem, formułowali wnioski dotyczące szkolnictwa zawodowego. Podkreślali znaczenie udziału pracodawców w podniesieniu efektów kształcenia zawodowego. W dyskusji udział wzięli mjr Jerzy Bocian z Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, dyrektor Banku PKO w Pasłęku Leszek Świderski, Bogdan Pudlik z Fabryki Mebli „Wójcik”, dyrektor handlowy AGRIMASZ – Fiszewo Bartłomiej Niski oraz właściciel Snails Garden Grzegorz Skalmowski.

Dyrektor Marian Matuszczak podsumował, że ścisła współpraca z przedsiębiorcami pozwala szkole dostosować ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy. Takie podejście gwarantuje sukces każdej ze stron procesu kształcenia: uczniom, pracodawcom i szkole. Absolwenci mają pewność zdobycia odpowiednich dla rynku kwalifikacji, pracodawcy zyskują wykwalifikowaną kadrę, a szkoła ma wysoką markę w środowisku.

Mamy nadzieję, że wiedza i doświadczenie, jakimi dzielili się prelegenci oraz wnioski płynące z konferencji, pomogą w rozwoju szkolnictwa zawodowego.

Dziękujemy Państwu za udział w konferencji i głos w dyskusji.

Anna Zalewska, powiatowy koordynator doradztwa zawodowego