WIECZORNICA W MŁODZIEŻOWYM OŚRODKU WYCHOWAWCZYM W KAMIONKU WIELKIM PRZEPROWADZONA W DNIU 11 LISTOPADA 2018 ROKU Z OKAZJI 100-ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

W powszechnej świadomości społecznej naszego narodu data 11 listopada 1918 roku oznacza spełnienie się wielkiego marzenia kilku pokoleń Polaków tj. odrodzenie się na nowo Państwa Polskiego. Wówczas to po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich a zarazem tragicznych XIX wiecznych zrywach powstańczych, wolna Polska powróciła na mapę świata. Rok 2018 jest zatem rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki tym wszystkim często zapomnianym i niedocenianym, którzy pozostali nieugięci wobec naszych wrogów, nasz naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez: walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa, przelaną krew, miliony ofiar, codzienne zmagania w polskich rodzinach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w ustawicznym trwaniu na straży narodowych tradycji i wartości. Niepodległość i wolność to wielkie wartości i dary, z których - jak dowodzi historia Polski - należy rozsądnie korzystać. Stąd płynie istota potrzeby kształtowania i wychowywania młodych ludzi w duchu znajomości polskiej historii, tradycji, umiejętnego oceniania przeszłości czy poszanowania symboli narodowych.

Poprzez realizację różnorodnych zadań i zajęć z programu wychowania patriotycznego pn. "100 LAT NIEPODLEGŁEJ" zespół wychowawczy grupy VI MOW w Kamionku Wielkim od początku września 2018 roku do końca listopada 2018 roku - przybliża wszelkimi dostępnymi formami problematykę utraty naszej państwowości w wieku XVIII, walki o niepodległość i odzyskanie przez nasz naród wolności w roku 1918.

Istotnym elementem wspomnianego wcześniej programu było opracowanie, przygotowanie i zrealizowanie w auli naszego ośrodka w dniu 11 XI 2018 roku przez podopiecznych grupy VI pod kierunkiem nauczyciela   historii   naszej szkoły mgr Bożeny Szczodrowskiej oraz zespołu wychowawczego grupy VI montażu słowno - muzycznego w postaci UROCZYSTEJ WIECZORNICY z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem przez wszystkich uczestników hymnu państwowego tj. "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie nasza młodzież zaprezentowała Dyrekcji placówki, wszystkim pozostałym wychowankom, przybyłym na uroczystość pracownikom ośrodka z rodzinami oraz przedstawicielom rodziców naszych wychowanków - szereg nawiązujących do problematyki niepodległościowej: krótkich szkiców historycznych dotyczących sytuacji społeczno - politycznej na naszych ziemiach u schyłku I wojny światowej, wierszy polskich poetów a przede wszystkim wielu pieśni legionowych.

Wśród tych ostatnich śpiewanych z dużym zaangażowaniem przez wszystkich uczestników spotkania była min.: "My, Pierwsza Brygada..." ;"O mójrozmarynie"; "Piechota";" Ułani, ułani'; i inne. Końcowymi akordami opisywanej uroczystości było wspólne, dostojne odśpiewanie na stojąco "ROTY"   oraz   drobny poczęstunek dla wszystkich przybyłych w postaci pysznych, nadziewanych rogalików.

Wprowadzenie   i czuwanie nad   sprawnym przebiegiem tego spotkania pełniła wychowawczyni grupy VI p. Kamila Malczyk.

Opracował : Bogdan Malczyk