W dniach 25-26.06.2010r. w Młynarach odbył się XX Jubileuszowy Ogólnopolski Przegląd Kultury Mniejszości Narodowych „INTEGRACJE 2010”. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli Ośrodek Kultury w Młynarach oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Młynar. Podczas dwóch dni koncertowych zaprezentowało się 276 wykonawców skupionych w 17 zespołach, których koncerty obejrzało i wysłuchało ponad 2000 widzów.

Po oficjalnej inauguracji część koncertową rozpoczął rodzimy zespół śpiewaczy ”Karszewianki”, które zaprezentowały piosenki polskie i ukraińskie. Następnie Zespół Pieśni i Tańca „Dumka” z Górowa Iławeckiego zaprezentował ludowe tańce z różnych regionów Ukrainy. Zespołem prezentującym polski folklor był Zespół Tańca Ludowego „Poznań” Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Żywiołowe tańce, piękne stroje, zapał i werwa tancerzy, to niezaprzeczalne atuty twego zespołu.

Część folkową koncertu rozpoczął zespół JRM z Poznania, prezentujący muzykę celtycką i irlandzką a towarzyszył mu Zespół Tańca Irlandzkiego z Bydgoszczy. Duże zainteresowanie publiczności wzbudził koncert Vasyla Juniora i Cygańskich Gwiazd, który był kolejną atrakcją pierwszego dnia koncertów. Kolejnym wykonawcą był zespół „Max Klezmer Band Akustik Akrobac”, który przyjechał z Krakowa a zaprezentował żydowską muzykę klezmerską wzbogaconą motywami bałkańskimi, tureckimi, greckimi a nawet afrykańskimi. Akustyczny, wirtuozerski koncert tego zespołu na długo pozostanie w pamięci publiczności wyczulonej na estetykę dzięków, profesjonalizm wykonania, wyszukane brzmienie, niecodzienne instrumentarium , pochwały można mnożyć niemal w nieskończoność.

Pierwszy dzień zakończył porywający dynamiką, rytmem, zaangażowaniem i nieukrywaną radością koncert folk-grupy „Horpyna” z Olsztyna. Koncerty trwały od godz.16:30 do 2:30 nad ranem.

Drugi dzień koncertowy otworzył ZTL „Poznań” AWF. Kolejnym gościem był Zespół Tańca Ludowego „Czeremosz” z Węgorzewa. Młodzi tancerze zauroczyli publiczność wysokimi umiejętnościami, barwnymi strojami oraz dynamiką koncertu. Swe wysokie umiejętności wokalne zaprezentował zespół zza miedzy - „Melodie z Godkowa”.

Podczas Przeglądu nie zabrakło również gości z zagranicy. Z niedalekiego obwodu Kaliningradzkiego przyjechały trzy zespoły. Jeden z Kaliningradu reprezentujący Szkołę Muzyczną im. Piotra Czajkowskiego oraz dwa: dziecięcy i dorosły ze Szkoły Artystycznej w Gusjewie. Po koncertach tych zespołów widać, że u naszych wschodnich sąsiadów dba się o folklor, tradycje a gra na narodowych instrumentach jest zaszczytem i dumą młodych artystów.

Niezaprzeczalną gwiazdą wieczoru był Alosza Awdiejew. Ten wykonawca to firma sama w sobie. Program łączący piosenki łotrzykowskie, żarty, dowcipy, monologi ale również piosenki sentymentalne, nostalgiczne wywołał wielki aplauz publiczności.

Kolejnym wykonawcą był „Berkut” . Rytmiczna folkowa muzyka i charyzmatyczny wokalista porwali publiczność do tańca i wspólnej zabawy, która kontynuowana była podczas ostatniego koncertu tegorocznych INTEGRACJI w wykonaniu zespołu „The Ukrainian Folk”.

Ryszard Zając

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: XX Jubileuszowy Ogólnopolski Przegląd Kultury Mniejszości Narodowych „INTEGRACJE 2010”
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: XX Jubileuszowy Ogólnopolski Przegląd Kultury Mniejszości Narodowych „INTEGRACJE 2010”
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: XX Jubileuszowy Ogólnopolski Przegląd Kultury Mniejszości Narodowych „INTEGRACJE 2010”