Tegoroczne obchody objęte były honorowym patronatem przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego oraz Prezydenta Elbląga i Starosty Elbląskiego. W dniu 19 lipca 2018 r. W Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” odbyła się uroczysta akademia na której policjantom i pracownikom Policji zostały wręczone awanse i odznaczenia.

W dniu 22 lipca 2018 r. o godz. 13.00 w Katedrze Św. Mikołaja odprawiona została msza św. w intencji policjantów i ich rodzin.

Następnie funkcjonariusze na Bulwarze Zygmunta Augusta zorganizowali festyn, który przygotowany był specjalnie dla mieszkańców Elbląga i powiatu elbląskiego. Uroczystego otwarcia dokonał insp. Robert Muraszko – Komendant Miejski Policji w Elblągu.

Dla mieszkańców przygotowano szereg atrakcji takich jak: pokaz Orkiestry Wojskowej z Elbląga, pokaz tresury psów służbowych, pokaz przygotowany przez policjantów pełniących służbę na wodzie wraz z ratownikami WOPR i SG. Dodatkowymi atrakcjami były przejażdżki kucykami, które przygotowała Stajnia Lipnik oraz szereg gier i zabaw przygotowanych przez animatorów z projektu Aktywny Elbląg. Dzięki uprzejmości siłowni Matrix, każdy chętny mógł sprawdzić swoją tężyznę fizyczną.

Nie mogło zabraknąć również konkursów z zakresu ruchu drogowego, pytań o bezpieczeństwo w trakcie wypoczynku wakacyjnego oraz przebywania nad wodą, był również tor rowerowy dla najmłodszych. Za bezbłędne przejechanie toru najmłodsi otrzymywali nagrody. W namiocie prewencyjnym można było porozmawiać z dzielnicowymi KMP Elbląg o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, Aplikacji Moja Komenda, czy też aplikacji Dzielnicowy Bliżej Nas, otrzymać rocznik elbląskiej komendy, ulotki informacyjne dotyczące bezpiecznych wakacji, bezpieczeństwa nad wodą, bezpieczeństwa w lesie. Najmłodsi mieszkańcy mogli pokolorować rysunki wspólnie z policjantami, co również było nagradzane drobnymi upominkami.

Podczas festyny nie mogło zabraknąć również zaprzyjaźnionych służb, które dumnie prezentowały swój sprzęt. Można było m.in. wsiąść do samochodu Straży Pożarnej, więźniarki z Aresztu Śledczego, obejrzeć wyposażenie pojazdów Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego, Żandarmerii Wojskowej, Straży Miejskiej, Urzędu Celno – Skarbowego.

Dzięki uprzejmości Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego z Elbląga i Olsztyna mieszkańcy mogli sprawdzić co dzieję się z człowiekiem podczas wypadku drogowego, chętnych do skorzystania z symulatora zderzeń i symulatora dachowania nie brakowało. Pracownicy Elbląskiego Parku Technologicznego w Elblągu również przygotowali szereg niespodzianek dla uczestników festynu.

Restauracja „Nowa Holandia” dla uczestników festynu przygotowała pyszny żurek, a słodyczy dopełniała „policyjna” krówka.

W pomocy przy organizacji festyny aktywnie włączyli się: Starosta Elbląski, który przeznaczył środki finansowe na nagrody dla uczestników konkursów i druk materiałów promocyjno – informacyjnych, Tawerna Tortuga, Siłownia Matrix, Stajnia Lipnik, Restauracja Nowa Holandia, animatorzy z projektu Aktywny Elbląg, Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu.

opr. mł.asp. Katarzyna Stankiewicz