W dniu zakończenia roku szkolnego 2017/2018 na zaproszenie Starosty Elbląskiego i Dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych do Pasłęka przybyła delegacja z Niemiec w osobach starosty powiatu Steinburg Torstena Wendta i przewodniczącego Rady Powiatu Petera Labendowicza. Głównym tematem spotkania były rozmowy na temat współpracy między ZSEiT w Pasłęku a Regionales Berufsbildungszentrum Itzehoe, która dotyczy wymiany młodzieży w zakresie odbywania praktyk zawodowych.

Strony podsumowały dotychczasową współpracę oraz prowadziły owocne rozmowy na temat kontynuacji wymiany i jej poszerzania. Warto wspomnieć, że na praktyki zawodowe do partnerskiej szkoły w Itzehoe udawała się młodzież z technikum kształcącego w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych i technik agrobiznesu, z klasy Branżowej Szkoły I Stopnia kształcącej w zawodzie stolarz oraz mechanicy operatorzy pojazdów i maszyn rolniczych i mechanicy pojazdów samochodowych.

Część rozmów toczyła się w obecności starosty Macieja Romanowskiego. Na zakończenie, atrakcją był wspólny rejs statkiem po pochylniach Kanału Elbląskiego na trasie Buczyniec-Elbląg. Wycieczka, która szczególnie przypadła do gustu gościom z Niemiec dopełniła doskonałej atmosfery, jaka towarzyszyła całej wizycie zakończonej owocnymi ustaleniami dotyczącymi kontynuacji i zacieśniania współpracy między partnerskimi szkołami i powiatami.

Anna Turowska