1 lutego 2018 r. na zaproszenie dowódcy  16. Batalionu Dowodzenia podpułkownika Andrzeja Dudy, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku Marian Matuszczak uczestniczył w uroczystości przemianowania 16 bdow na 16 pułk wsparcia dowodzenia dla Międzynarodowej Dywizji NATO Północ Wschód.

Inauguracja działalności nowej jednostki odbyła się podczas uroczystego apelu.

Pułk będzie wspierał batalionowe grupy bojowe stacjonujące w Polsce, na Litwie, Łotwie i Estonii.

Co ta zmiana oznacza dla żołnierzy? Stan etatowy pułku będzie liczebnie zdecydowanie większy od batalionu,  będzie  więc możliwość zatrudnienia nowych żołnierzy– wyjaśniał ppłk Piotr Cieślak, czasowo pełniący funkcję dowódcy pułku. Jest to kolejna szansa dla absolwentów klas mundurowych ZSEiT, którzy chcą zostać żołnierzami.

Sformowanie pułku wsparcia dowodzenia to – jak to określił wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski – powrót wojska do Elbląga.

Uroczysty apel zakończyła defilada reprezentacji pododdziałów pułku, po której dyrektor Matuszczak złożył życzenia dowódcy pułku i przekazał okolicznościowe upominki.

mjr Bolesław Czechowski