Pielęgnując historię domu w Marwicy, w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej „Orle Gniazdo”  odbyła się WIECZORNICA 2017. Wydarzenie to jest tradycją  domów w Marwicy i Pasłęku już od wielu wielu lat. Jest to piękny i ważny moment kiedy zapraszamy przyjaciół i bliskich, którzy towarzyszą nam na co dzień aby im podziękować.

Gości powitał gospodarz domów, dyrektor  Leszek Czyżewski i zaprosił wraz z Karoliną  do obejrzenia symbolicznego przedstawienia „Przymierze” będącego rozmową Boga Ojca z Jezusem. Bóg w przedstawieniu przedstawia Synowi plan stworzenia wszechświata, mówi o tym jak grzech osłabi ludzi i oddala ich od Stwórcy, zapowiada plan odkupienia - przyjście na świat Chrystusa, Jego życie i śmierć na krzyżu. „Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale żył na wieki”. Przedstawienie zamknęła pieśń „Mario czy już wiesz” w wykonaniu pana dyrektora.

Wielkie brawa dla aktorów, którymi byli:

Bóg- Leszek Czyżewski

Jezus- Krzysztof Malinowski

Jan Chrzciciel- Jacek Weinert

Kain- Dominik Turek

Abel- Mikołaj Turek

Izajasz/Narrator/Uczeń- Paulina Dietrych

Wdowa- Alicja Torucka

Syn- Oliwia Grabowska

Bartymeusz- Rafał Weinert

Kobieta cierpiąca- Anna Ptaszek

Cudzołożnica- Wiktoria Górska

Faryzuesz- Weronika Turek

Tłum- Kornelia Wieczorek, Agnieszka Kalisz, Julia Sosna

Aktorzy dali z siebie wszystko, brawa i zachwyt gości nie miały końca.

Po zrobieniu wspólnego pamiątkowego zdjęcia, wszyscy za aktorami przeszli do sali, w której przygotowany był wigilijny posiłek. Paulina i Karolina, przedstawicielki Rady Domu w  Marwicy, przywitały wszystkich gości, którzy do nas zawitali:

Zbigniewa Lichuszewskiego, wicestarostę; Tomasza Domżalskiego, dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu wraz z Iwoną Czmochowską i Wiolettą Sinkiewicz; Teresę Brewkę, dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pasłęku; Bożenę Romanowską; pastora Kościoła Chrześcijan Baptystów w Elblągu Pawła Kuglera; pastora Kościoła Zielonoświątkowego we Fromborku Włodka Kobusa,  przedstawicieli Grupy Orlen Płock Emilię Zemło, Ewę Ciećwierz i Anię; przedstawicieli Pola Golfowego Ulę Robak,  niezawodnych ludzi ze Służby Celnej w Elblągu Arkadiusza Łacinę Monikę Kucewicz, myśliwych z Koła „Bóbr” z Pasłęka, Policję Miejską z Olsztyna Sylwię Pałasz przedstawiciela firmy Meble Wójcik, od której dostaliśmy transport mebli do pokoi naszych dzieci, Emila Łabę, właściciela firmy transportowej „Maciuś” z Elbląga; Elżbietę Wasiuk  dyrektora Zespołu Szkół w Pasłęku, Beatę Łuczyńską-Pyra nauczyciela z Zespołu Szkół w Pasłęku, opiekuna klubu wolontariuszy wraz z wolontariuszami Alą, Izą, Olą, Wiktorią, Polą, Adą, Karolem, Szymonem, Anielą, Jakubem,  Wiolettę Misiurek, która przywiozła prezenty od Izabeli Malinowskiej a która osobiście nie mogła uczestniczyć w uroczystości, grupę OFF Road z Elbląga i Trójmiasta ze Sławomirem Bobko, Stefana Zielińskiego wraz z małżonką z firmy DOMLUX, przedstawicieli Lions Clubu z Wojciechem Niżnikiem, Grzegorzem Hejberem i Tomaszem Zielińskim, Iwonę i Agatę Sznaza z firmy ELHURT z Elbląga; Leszka Marcinkowskiego prezesa Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego w Elblągu, dyrektora Szkoły Podstawowej w Rychlikach Jacka Tuńskiego i Emilię Strzelecką, która przygotowała przepyszne ciasta na tę uroczystość; Pasłęcki Klub Motocyklowy; Stowarzyszenie „Pasłęk Pomagamy”.

Gościom dziękował dyrektor, dziękowały dzieci. Po modlitwie i kolędzie przyszedł czas na wigilijne jedzenie: krokiety, kapuśniaczki i pierogi, barszczyk, kompot z suszu, ryba i wiele innych pyszności. Przyjaciele nas nie zawiedli. Pani Izabela Malinowska wraz z ludźmi wilkiego serca przygotowała imiennie prezenty dla każdego dziecka. Przyjaciele z Orlenu stanęli, jak zawsze, na wysokości zadania, przygotowali dla każdego dziecka indywidualne prezenty, poprzedzone wcześniej kartkami do św. Mikołaja. Starostwo Powiatowe, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przekazało gitarę i zestaw do karaoke, Służba Celna ufundowała dzieciom bony do sklepu kosmetycznego, Koło myśliwskie, klub motocyklowy i policja olsztyńska wsparła finansowo wypoczynek zimowy naszych dzieci, firma Elhurt sprezentowała zastawę stołową, dzieciaki dostały jeszcze mnóstwo słodyczy ale najważniejsze każdy dał wielkie serce i potwierdzenie trwania przy nas.  Podsumowaliśmy spotkanie filmem z wydarzeń jakie miały miejsce z udziałem naszych podopiecznych w trakcie upływającego roku 2017, czyli od Wieczornicy do Wieczornicy... Nie obyło się bez łez - mowę pożegnalną wygłosił Krzysztof wychowanek, który wychowywał się przy nas wiele lat ale przyszedł już czas pożegnania. Wspominał swoje wzloty i upadki co potwierdzał nasz dyrektor niezawodny nauczyciel matematyki J i dyrektor szkoły średniej, do której uczęszczał Krzysztof.

Były szczególne podziękowania dla Pola Golfowego za zorganizowanie aukcji charytatywnej na rzecz utworzenia mieszkań treningowych  dla usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej z terenu powiatu elbląskiego oraz Pastora Pawła Kuglera za wieloletnią wierną przyjaźń – otrzymał tytuł Super Przyjaciela Domu.

W imieniu mieszkańców obu domów, pracowników i Dyrekcji serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM PRZYJACIOŁOM za Waszą obecność, za każde dzieło Waszych rąk i każdy odruch dobroci, za to, że jesteście z nami. Te przyjaźnie będziemy pielęgnować.

A.Cz.