60-osobowa grupa młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu elbląskiego i partnerskiego powiatu Steinburg (Niemcy) wraz z opiekunami spędziła miniony tydzień w naszym regionie, realizując projekt pod nazwą „Nasze Święta”. Wymiana została zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Elblągu przy finansowym wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Podczas warsztatowej części projektu uczniowie porównywali tradycje i obrzędy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia w Polsce i w Niemczech. Praca odbywała się w kilku mniejszych grupach tematycznych. Po kilku dniach pracy każda z grup zaprezentowała swoje osiągnięcia podczas konferencji podsumowującej 23 listopada w auli Zespołu Szkół w Pasłęku, na której wśród specjalnych gości znalazł się wicestarosta Zbigniew Lichuszewski. Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim obecnym. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem polskich i niemieckich kolęd przez wszystkich uczestników.

W trakcie pobytu grupa miała również okazję zapoznać się z atrakcjami turystycznymi i historią regionu: odbyły się wycieczki do Malborka, Torunia, Gdyni i Sopotu. Młodzież również uczestniczyła w zajęciach rekreacyjno-sportowych zorganizowanych przez nauczycieli Zespołu Szkół w Pasłęku.

Projekt zakończył się spotkaniem integracyjnym w eko-farmie w Zastawnie. Kiedy przyszedł czas pożegnań, uczestnikom trudno było się rozstać ze swoimi kolegami. W wielu oczach pojawiły się łzy wzruszenia. Na szczęście kolejne spotkanie tej samej grupy młodzieży zaplanowano już na początek marca 2018 r., tym razem na terenie powiatu Steinburg.

logo pnwm dopisek pion m