11 października Środowiskowy Dom Samopomocy w Przezmarku zorganizował spotkanie z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. W tym roku hasłem przewodnim obchodów było „Depresja – porozmawiajmy o niej”. Głównym założeniem jest wskazanie, jak ważne jest mówienie o depresji, ponieważ sama rozmowa stanowi istotny element procesu dochodzenia do zdrowia.

Spotkanie rozpoczęło się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego Mszą Świętą odprawioną w intencji osób zmagających się z chorobami psychicznymi. Podczas kazania ksiądz doktor Wiesław Rodzewicz zaakcentował potrzebę bliskości drugiego człowieka w codziennym życiu i wsparcia w chorobie.

Następnie odbyła się zabawa integracyjna dla podopiecznych zaprzyjaźnionych placówek: Środowiskowego Domu Samopomocy w Rzecznej, Warsztatu Terapii Zajęciowej i Domu Pomocy Społecznej „Krokus” we Władysławowie. Podczas spotkania zaproszeni goście mogli również obejrzeć prace uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy z naszego województwa nadesłane na Konkurs Fotograficzny „Moje miejsce na ziemi” zorganizowany przez nasz ośrodek wsparcia oraz wziąć udział w Miniturnieju Rzutu Podkową.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego skłania do refleksji na temat choroby oraz jest doskonałą okazją do spotkania i integracji osób niepełnosprawnych.

Małgorzata Subocz
ŚDS Przezmark